Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Hyvät mahdollisuudet vaalivoittoon”

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.1.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 2/2007.

    Suomen kommunistinen puolue tuo vaaleihin selkeän ja rehellisen vasemmistolaisen ja punavihreän vaihtoehdon, joka eduskunnasta nyt puuttuu. SKP:llä on myös hyvät mahdollisuudet vaalivoittoon, todettiin viime viikonvaihteessa optimistisissa merkeissä kokoontuneessa puolueen keskuskomitean kokouksessa.

    Puheenjohtaja Yrjö Hakanen listasi heti kokouksen alussa useita tekijöitä, jotka antavat mahdollisuuden vaalivoittoon:

    – Ilmapiiri on muuttunut. Suuri osa ihmisistä kokee, että nykyinen politiikka jättää vähäosaisia heitteille, suosii rikkaita, heikentää julkisia palveluja ja on osaltaan johtamassa ilmastonmuutoksen kaltaisiin katastrofeihin.

    – SKP:llä on hyvät ja entistä laajemmat ehdokaslistat. Useat taiteilijat ovat avanneet ovea uusille kannattajille. Naisilla ja nuorilla on vahva osuus. Myös maahanmuuttajiin on tullut lisää yhteyksiä.

    – Pettymys Vasemmistoliittoon on selvästi laajempaa kuin edellisten vaalien alla. VAS:n puheenjohtajan vaihdos ei ole tuonut muutosta linjaan, joka tähtää lähes millä tahansa ehdoilla hallitukseen. Monia vasemmistoliittolaisia on siirtynyt SKP:n listoille ja tukijoiksi.

    – SDP ei edes lupaa muutosta, vaan tukee Eero Heinäluoman johdolla hallituksen politiikkaa, joka suuntautuu myös SDP:n kannattajien valtaosan toiveita ja etuja vastaan.

    – Vihreiden nousu on taittunut ja vihreiden monissa kunnissa tekemä markkinavetoinen politiikka on heikentänyt heidän vetovoimaansa etenkin vasemmalla.

    – Vaaleissa ei ole tällä kertaa näköpiirissä myöskään Tony Halmeen kaltaisia protestin väyliä. Muutenkin jaossa on paljon uusia ja vaihtoehtoa etsiviä ääniä.

    Jako uusiksi!

    SKP on valmistellut syyskuusta lähtien avoimessa kansalaiskeskustelussa vaaliohjelmaa. Keskuskomitea hyväksyi tulleiden evästysten pohjalta siitä uudistetun version. Lisäksi keskuskomitea käsitteli yliaktuaari Olli Savelan alustuksen pohjalta tulonjakoa ja ympäristöpäällikkö Maija Hakasen alustuksen pohjalta ilmasto- ja energiapolitiikkaa.

    SKP:n vaaliohjelma ja vaalijuliste julkistettiin eilen medialle. Päätunnuksena on ”Jako uusiksi”. Ohjelmaa esitellään laajemmin tämän lehden liitteessä. Se löytyy myös kotisivuilta www.skp.fi

    Vaalijulisteessa punainen kiila tekee jakoa uusiksi pääoman voitoista ja eriarvoisuudesta perusoikeuksien turvaamiseen. Punainen kiila on liikkeellä myös toreilla, lähiöissä, työpaikoilla ja oppilaitoksissa.

    Kampanjapäivä 27.tammikuuta

    Keskuskomitea päätti järjestää koko maassa kampanjapäivän lauantaina 27.tammikuuta. Silloin julkistetaan Jako uusiksi –vetoomus ja järjestetään myös sen mukaista toimintaa.

    Helsingissä jo alkanut Jako uusiksi –telttakiertue jatkuu silloin työttömien soppatykin kanssa ja samalla kerätään nimiä naisverkoston perusturva-adressiin. Mukana on myös Steen1. Saman päivänä aiotaan tempaista myös vallanpitäjien suuntaan. Lisäksi on työväen vallankumouksen vuosipäivän kunniakäynti.

    Toimintaa järjestetään ympäri maata. Esimerkiksi Tampereella SKP:n soppatykki on 27.päivä Tesomalla ja Uudellamaalla Tikkuraitilla. Turussa järjestään myös juhla.

    Jo ensi viikon lopulla ilmestyy valtakunnallinen vaalilehti, rintamerkki ja tarroja, kertoo pääsihteeri Arto Viitaniemi.

    Suurin osa ehdokkaista on jo liikkeellä, mutta listoja täydennetään vielä tammikuun aikana. Ehdokaslistat on jätettävä viimeistään 6.helmikuuta. Vaalipäivä on 18. maaliskuu ja ennakkoäänestys 7.-13.maaliskuuta.

    * Lue lisää myös osoitteesta www.skp.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Työnantajat ottavat tekoälyn käyttöön rekrytoinnissa varovaisesti – työnhakijat ovat jo askeleen edellä. Kuva Acebrand CCO 0.0.
    Uutiset
    19.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tekoäly muuttaa työnhakua

    Duunitorin tuore Kansallinen rekrytointitutkimus 2026 piirtää kuvan suomalaisesta työelämästä, jossa tekoäly on jo läsnä, mutta sen käyttö jakautuu epätasaisesti.

    OVE loukku uhkaa ikääntyviä työttömiä. Kuva Eero Happonen CCO 4.0
    Politiikka
    18.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Paljastuuko perustoimeentulon yleistuki sudenkuopaksi?

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Työttömien Keskusjärjestö varoittaa kynnysrahan normalisoitumisesta. Kuva Florian Plag CCO 2.0
    Kotimaa
    15.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työttömien Keskusjärjestö: Hyväksikäyttö estettävä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!