Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Saddamin teloitusvideon tarkoituksena lietsoa uskonryhmien konfliktia?

    Arkiston arkiston artikkeli
    5.1.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 1/2007.

    Irakin syrjäytetty presidentti Saddam Hussein teloitettiin hirttämällä viime lauantaina aamuyöllä. Irakin nukkehallituksen valvoma tv-kanava näytti kuvia teloituksesta. Pian maailmalle levisi myös salaa kännykkäkameralla kuvatuksi väitetty video, joka herätti valtavaa kohua ja suuttumusta erityisesti kaikissa muslimimaissa.

    Videolla Saddamin huppupäiset teloittajat pilkkaavat häntä ja huutavat ylistystä shiiajohtaja Muqtada al-Sadrille. Video antaa vaikutelman shiialaisten al-Sadrin kannattajien suorittamasta Saddamin häpäisystä ja lynkkauksesta.

    Monet Irakin ja muiden Lähi-idän maiden internet-kirjoittajat ovatkin ottaneet videon todesta ja syyttäneet Muqtada al-Sadrin kannattajia osallistumisesta teloitukseen. Eräässä jutussa väitettiin jopa al-Sadrin olleen yksi naamioituneista hirttäjistä, se pulskin heistä.

    Jotkut muut kirjoittajat ovat kuitenkin pitäneet videota ja siltä kuuluvia solvauksia ja Muqtada-ylistyksiä huolellisesti valmisteltuna provokaationa, jonka tarkoituksena on lietsoa uskonryhmien yhteenottoja sekä Irakissa että muissa muslimimaissa.

    Seikkoja, jotka puhuvat taitavan ja tahallisen provokaation puolesta, on monia:

    Ensiksikin, yhdysvaltalaiset, myös CIA ja muut tiedustelupalvelut, ovat kehittäneet huippuunsa elokuvataiteen, missä näyttelijät näyttelevät ennalta kirjoitetun käsikirjoituksen ja dialogin mukaisesti. Käsikirjoituksen ja dialogin vaikutusta katsojien mieliin mietitään huolellisesti. Myös toisessa yhteydessä äänitettyä puhetta on tapana liittää aivan eri yhteydestä otettuun kuvaan.

    Toiseksi, Saddamin teloittajat olivat yhdysvaltalaisten tarkoin valitsemia. Saddam oli yhdysvaltalaisten huostassa kiinni ottamisestaan lähtien, hänen oikeudenkäyntinsä oli täysin USA:n ohjaama ja hänen teloituksensa toimeenpantiin yhdysvaltalaisten valvonnassa. Nukkepääministeri Nuri al-Malikin hallituksella ei ollut siinä mitään sanansijaa, ja nukeilla oli lupa tehdä vain sitä mitä yhdysvaltalaiset määräsivät. On hyvin epätodennäköistä, että kukaan olisi voinut tuoda teloituspaikalle salaa kamerakännykän ja ottaa sillä kuvia yhdysvaltalaisten tietämättä.

    Kolmanneksi, hirttämisen ajoittaminen muslimeille tärkeään Eid-ul-Adha -juhlaan ja erityisesti sen sunneille tärkeimpään ensimmäiseen päivään yhdistettynä videointiin, ennalta opeteltuihin pilkkahuutoihin ja videon toimittamiseen levitykseen viittaavat yhdessä taitavaan provokaatioon.

    Neljänneksi, USA tiedetään haluavan päästä eroon omapäisestä al-Sadrista, joka vastustelee irakilaisten öljyn luovuttamista yhdysvaltalaisille öljy-yhtiöille ja on Mahdi-armeijoineen ottanut yhteen USA:n joukkojen kanssa. USA suunnitteleekin nyt ”uuden vuoden hyökkäystä” Mahdia vastaan tekosyynä sen väitetty kuolemanpartiotoiminta. Lavastettu video helpottaisi USA:n tilannetta ja tulevaa hyökkäystä yllyttämällä sunnilaisen vastarintaliikkeen yhdysvaltalaisten sijasta Mahdi-joukkojen kimppuun.

    Ja viidenneksi, törkeä video voisi yllyttää vihaiset musliminuoret Euroopassa ja muualla harhautumaan terroritekoihin, mikä on juuri sitä mitä USA tarvitsee ”terrorisminvastaisessa sodassaan” sekä eurooppalaisten ja yhdysvaltalaisten pitämisessä yhtenäisinä ristiretkellä islamia ja muslimeja vastaan.

    Eräät kirjoittajat ovatkin varoittaneet muslimeja olemaan lankeamatta tähän ansaan.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!