Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ilmastonmuutokseen voi vielä vaikuttaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    10.11.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 41/2006.

    Kansainvälinen ilmastopäivä 4. marraskuuta toi maapallonlaajuisesti yli 100 000 ihmistä kaduille marssimaan ilmastonmuutosta vastaan.

    Suomessa toimintaan osallistuttiin Helsingissä, Jyväskylässä, Kuopiossa, Oulussa, Tampereella ja Turussa. Marsseja tuki yli 60 Suomessa toimivaa järjestöä ja niille osallistui yhteensä noin 1 000 ihmistä.

    Marsseilla vaadittiin Kioton ilmastosopimukselle sitovaa jatkoa, suurempia päästövähennyksiä ja laajaa yhteistyötä ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Toiminnalla pyritään vaikuttamaan 6. marraskuuta alkaneisiin YK:n ilmastoneuvotteluihin Kenian Nairobissa.

    Muuttuva arki

    Asukasliitto ry:njärjestösihteeri Tiina Sandberg pohti Helsingin Senaatintorilla pitämässään puheessa, miten asukkaiden arki muuttuu kun ilmasto muuttuu.

    – Merinäköalalla varustettu asunto ei ehkä enää tunnu yhtä houkuttelevalta, kun kellarikerros täyttyy vedellä. Suomessa kaavoitetaan edelleen surutta asuntoja alueille, jotka jäävät vesistöistä tulvivan veden alle, sanoi Sandberg.

    Ilmaston lämmittäminen tuntuu näppärältä ratkaisulta pitkään lämmityskauteen Suomessa, mutta esimerkiksi afrikkalaiset, australialaiset ja eteläamerikkalaiset tuskin haluavat yhtään lisää lämpöä. – Fossiilisten energiamuotojen käyttämistä pientalojen lämmitykseen voidaan vähentää merkittävästi ja siihen kannustavia toimia tulee edelleen lisätä.

    Asukkaat voivat vaikuttaa

    Vaikka yleensä puhutaankin ilmastonmuutoksen aiheuttamien haittojen kohdentumisesta globaalisti köyhimmille alueille, ei Sandbergin mukaan mikään viittaa siihen, etteikö niin kävisi myös Suomen sisällä.

    – Hyvätuloiset voivat aina halutessaan muuttaa muualle, kun naapurusto ei enää miellytä tai elinolosuhteet eivät ole optimaaliset. Suurin osa meistä joutuu sietämään vastoinkäymiset, kun rahat ja elämäntilanne eivät salli muuttoa parhaille alueille. On tärkeää, että ilmastonmuutokseen varaudutaan myös sosiaalisessa rakentamisessa ja se otetaan huomioon tehtäessä päätöksiä ihan tavallisista asuinalueista.

    Ilmastonmuutos vaikuttaa asumiseen ja asuminen vaikuttaa ilmastonmuutokseen.

    – Ei ole samantekevää, miten tai missä asumme. Tiivis kaupunkirakenne, hyvät julkisen liikenteen yhteydet, lähipalvelut ja erilaiset energiaa säästävät tekniset ratkaisut vähentävät asumisen ilmastovaikutuksia.

    Asukkaat voivat vaikuttaa edellä mainittuihin asioihin olemalla aktiivisia ja seuraamalla poliittisten edustajiensa päätöksiä.

    – Tehkää omassa asumisessanne niin paljon ilmastopäätöksiä kuin pystytte ja vaatikaa niitä myös poliitikoilta, kehotti Sandberg.

    Ongelmin syihin puututtava

    Muuallakin Suomessa oli väki liikkeellä ilmastonmuutosta vastaan.

    Jyväskylän keskustassa järjestetyllä marssilla tunnelma oli riehakas ja yhteishenki korkealla, kun noin sata osallistujaa vaati yhteen ääneen pikaista kansallista herätystä ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Marssille osallistui useita paikallisia kansalaisjärjestöjä, joiden edustajien puheita kuultiin marssin päätteeksi.

    – Ilmastonmuutoksen torjumiseen vaaditaan koko järjestökentän laidasta laitaan ulottuvaa yhteistyötä, missä onkin tänään onnistuttu hyvin. Tästä eteenpäin meidän on puututtava ongelmien syihin sen sijaan, että keskittyisimme vain jo tehtyjen virheiden paikkailuun. On luotava yhteiskunta, joka pyrkii ihmisten ja eläinten hyvinvointiin ympäristön ehdoilla, korosti Aino Kainulainen Jyväskylän Kommunistisesta nuorisoliitosta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Perustoimeentulotuki ei enää toimi lyhytaikaisena viimesijaisena turvana, vaan yhä useammalle kotitaloudelle siitä on muodostunut pysyvä osa arkea.

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!