Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Meksikon monet kasvot

    Arkiston arkiston artikkeli
    3.11.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 40/2006.

    Meksiko on kiehtova maa, se sisältää lähes kaiken. Maailman kahdeksasta ekologisesta piiristä Meksikossa on seitsemän, maassa elää 20 eri etnistä ryhmää, siellä puhutaan pääkielen espanjan lisäksi 47 alkuperäisväestön kieltä, enimmäkseen nahuatlia. Alue käsittää suuren osan entistä Mesoamerikkaa, sen vanhoja korkeakulttuureita pyramideineen ja ällistyttävän taidokkaine veistoksineen.

    Tänään, ihme kyllä, lähes 500 vuotta espanjalaisten valloituksen jälkeen, 10% väestöstä kuuluu alkuperäiskansoihin. Enemmistön väestöstä muodostavat kuitenkin mestitsit, eurooppalaisen ja ”intiaanin” sekoitukset. Meksikolainen kulttuuri ja taide sisältää runsaudessaan valloittajien mukanaan tuomat vaikutteet (arabien 800 vuotta kestänyt valtakausi Iberian niemimaalla oli juuri takana) ja alkuperäisväestöjen moninaisen kuvaston. Tästä kulttuurien rikkaudesta, niitten sekoituksesta syntyy myös tämän päivän meksikolainen käsityöteollisuus, jonka avulla monet köyhät perheet ansaitsevat elantonsa….

    SEIJA VÄÄRÄNEN

    * Designmuseo. Helsinki. Meksikon kahdet kasvot 29.9.2006–14.1.2007. Korkeavuorenkatu 23. Joka sunnuntai lapsiperheille suunnattu, ilmainen yleisöopastus klo14. Työpajoja ja opastettuja kierroksia kaiken ikäisille Kuolleiden päivänä 4.11.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!