Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vielä journalistimurhista

    Arkiston arkiston artikkeli
    20.10.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 38/2006.

    C.S. Lewisin tieteisromaanissa Piinattu planeetta valtiota hallitsevalla salaisella järjestöllä on agenttejaan kirjoittamassa sanomalehtiin poliittisen kirjon laidasta laitaan naamioidakseen valtansa vaikutelmalla moniarvoisuudesta. Tämän päivän lännessä sitä vastoin jopa moniarvoisuuden vaikutelma on näköjään heitetty romukoppaan.

    Venäläisen journalistin Anna Politkovskajan murhasta on lännen, myös Suomen, ns. vapaassa valtamediassa puhuttu monoliittisella yksimielisyydellä.

    Yksimielisesti ja lähes samoin sanoin on todettu, että Politkovskaja oli viimeisiä rohkeita journalisteja, joka uskalsi uhmata Venäjän vallanpitäjiä ja joutui maksamaan tästä hengellään.

    Yksimielisesti ja lähes samoin sanoin on myös syytetty murhasta presidentti Vladimir Putinia ja hänen hallintoaan. Joko suoraan murhan tilaamisesta tai epäsuorasti hyökkäämisestä ”riippumatonta mediaa” vastaan ja ”oikeudettomuuden ilmapiirin luomisesta”.

    Tässä yhteydessä länsimediassa on viitattu muihin journalisteihin, jotka ovat joutuneet samanlaisten palkkamurhien kohteiksi, ja mainittu viimeisin ennen Politkovskajaa, Moskovassa 9.7.2004 murhattu Forbes-lehden Venäjän-painoksen amerikkalainen päätoimittaja Paul Klebnikov. Mutta yksikään media on ole vaivautunut mainitsemaan, ettei kukaan ole koskaan väittänyt Venäjän hallituksen olleen Klebnikovin murhan takana…..

    (ES)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Elintarviketeollisuus hakee yhteisiä pelisääntöjä ja verokannustimia – mutta voiko bisnes todella pelastaa luonnon?
    Kotimaa
    20.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Elintarviketeollisuus lupaa pysäyttää luontokadon

    Suomalainen elintarviketeollisuus on asettanut kunnianhimoisen tavoitteen: alan toiminnan ei haluta aiheuttavan luontokatoa enää vuonna 2040.

    Työnantajat ottavat tekoälyn käyttöön rekrytoinnissa varovaisesti – työnhakijat ovat jo askeleen edellä. Kuva Acebrand CCO 0.0.
    Uutiset
    19.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tekoäly muuttaa työnhakua

    OVE loukku uhkaa ikääntyviä työttömiä. Kuva Eero Happonen CCO 4.0
    Politiikka
    18.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Paljastuuko perustoimeentulon yleistuki sudenkuopaksi?

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!