Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Finnairin työntekijät työtaisteluun

    Arkiston arkiston artikkeli
    20.10.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 38/2006.

    Finnairin stuertit ja lentoemännät aloittivat työtaistelun torstaiaamuna klo 4. Työtaistelun syynä on Finnairin työehtosopimusrikkomus.

    Prosessi alkoi, kun Finnair vaati uusien työntekijöiden palkkaamista kolmanneksen alle työehtosopimuksen. Tähän ei Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys SLSY ry voinut suostua, jolloin työnantaja uhkasi palkata uudet työntekijät virolaisen osakkuusyhtiönsä Aeron kautta.

    Aero ei noudata valtakunnallista työehtosopimusta palveluksessaan oleviin suomalaisiin lentoemäntiin ja stuertteihin, vaan heidän palkkauksensa ja työehtonsa ovat huomattavasti TES-tason alapuolella.

    SLSY ry on yrittänyt välttää työtaistelutilanteen neuvottelemalla Finnairin kanssa viimeiseen saakka, mutta neuvottelut päättyivät toistaiseksi tuloksettomina.

    Kannattava valtionyritys

    Finnair sanoo pyrkivänsä järjestelyllä säästöihin ja parantamaan kilpailukykyä. SLSY:n mukaan Finnairin työntekijöiden palkat ovat jo nyt pienemmät kuin esimerkiksi kilpailija SAS:n. Samoin työntekijät ovat suostuneet mittaviin säästötoimenpiteisiin ja ehdottaneet myös uusia säästötoimia, joihin työnantaja ei kuitenkaan ole ottanut kantaa.

    Suomen kommunistisen puolueen mielestä Finnairin työntekijöiden lakko on oikeutettu.

    – Kyse työntekijöiden kannalta periaatteellisesta asiasta eli siitä, sitovatko tehdyt sopimukset työnantajaa. Tämä tapaus paljastaa myös, miten EU:ssa markkinoitu kilpailutus johtaa loppukädessä siihen, että työntekijät joutuvat kilpailemaan siitä, kuka tekee työtä halvimmalla, kannanotossa todetaan.

    Vastuu valtioenemmistöisen yhtiön harjoittamasta politiikasta kuuluu viime kädessä maan hallitukselle. Pääomistajan ja toimivan johdon politiikat eivät voi olla ristiriidassa keskenään.

    – Ay-liikkeen tulee yhteisvoimin torjua Finnairin johdon pyrkimykset. Sen ei pidä tyytyä katsomaan vierestä, kun Matti Vanhasen ja SAK-taustaisen Eero Heinäluoman johtama hallitus toteuttaa keskustan aikoinaan esittämän oikeistolaisen työreformin linjauksia.

    Finnairin viimevuotinen tulos oli ennen veroja 87,4 miljoonaa euroa. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Perustuslakivaliokunta ehdottaa eläinten perusoikeuksia koskevan kansalaisaloitteen hylkäämistä, vaikka useat kuullut asiantuntijat pitävät perustuslain muutosta perusteltuna

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!