Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Hirviöitä meidän nurkissa

    Arkiston arkiston artikkeli
    26.5.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 21/2006.

    Hirviölordit ovat kaapanneet Suomen. Koko maa on näiden herrojen vallassa ja polvillaan niiden edessä. Koko maa vannoo niiden nimeen.

    Poliittiset vallanpitäjät pääministeri Matti Vanhasesta lähtien kumartavat niille ja alistuvat niiden tahtoon. Valtamedia tulvii niiden ylistystä.

    Vain harvat uskaltavat olla kriittisiä niitä kohtaan. Vain rohkeimmat uskaltavat nousta vastarintaan.

    Juuri ääntäkään ei kuulu paitsi vallalla oleva ääni. Ja markkinoilla sanoo hirviövalta ääneen: tämä on vasta alkua.

    * * *

    Hirviöherrat kerskuvat antaneensa kasvojen kohotusta Suomelle ja aloittaneensa uuden ajan. Ne kehuvat olevansa edelläkävijöitä. Ne retostavat antaneensa potkun munille muille. Ne vakuuttavat, että niiden linja on lopullisesti voittanut.

    Hirviölordit vaativat kaikkia laulamaan ylistysvirttä itselleen. Hallelujaa! Ylistäkää herroja!

    Ne julistavat, että vain niiden oppeihin ja toimintaan todella uskovat pelastuvat, ja vaativat kaikkia pysymään uskossaan vahvoina. Ne uhkaavat, että kaikki, jotka eivät usko ja tee niiden mielen mukaan, joutuvat helvettiin.

    Hirviöherrat rynnistävät yli maan kuin hunnit. Ensin ne saavat väen pyörryksiin ja nirvanaan. Mutta minkä yli ne ovat kulkeneet, siinä ei maa viheriöi eikä ruoho kasva.

    Niillä on kova meininki. Ja niiden pyrotekniikka on sellaista, että sen avulla voidaan panna tuhkaksi kokonaisia paikkakuntia. Jälkeen jää tehdashallien savuavia raunioita, kuolevia taajamia ja hammastenkiristystä.

    * * *

    Hirviöiden päälordi julistaa, että hirviöherrojen menestys johtuu riskinotosta. Päälordi kaipaa Suomeen reipasta riskinottoa. Päälordin mielestä niin poliitikot, yritykset kuin tavalliset ihmisetkin ovat Suomessa aivan liian turvallisuushakuisia. ”Täällä on hurja haku kohti turvallisuutta.”

    Päälordi itse on paras esimerkki hirviöherrojen rohkeasta riskinotosta. Jorma Ollila on viimeksi kuluneen vuoden aikana ollut Nokian, UPM:n ja Fordin hallitusten jäsenenä päättämässä yhteensä noin 35 000 työntekijän irtisanomisista. Näin hän on auttanut tavallisia ihmisiä luopumaan turvallisuushakuisuudesta ja aloittamaan uuden jännittävän, riskejä ottavan elämän.

    Samaan aikaan päälordi on riskejä pelottomasti ottaen kasvattanut omia tulojaan 1 338 641 eurolla ja nostanut vuositulonsa noin viiteen miljoonaan euroon. Tästä näemme, että turvallisuushakuisuudesta luopuminen kannattaa.

    Omistajahirviöherratkaan eivät ole kaihtaneet riskinottoa. Viimeksi kuluneiden kymmenen vuoden aikana ne ovat ottaneet itselleen osinkoina pörssiyhtiöistä lähes 43 miljardia euroa, kaikista yhtiöistä noin 86 miljardia.

    * * *

    Mitä jos päälordi Ollilan neuvoa noudattaen luopuisimme turvallisuushakuisuudesta, ottaisimme riskin ja sanoa paukauttaisimme: Eihän hirviöherroilla ole vaatteita!

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Perustuslakivaliokunta ehdottaa eläinten perusoikeuksia koskevan kansalaisaloitteen hylkäämistä, vaikka useat kuullut asiantuntijat pitävät perustuslain muutosta perusteltuna

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!