Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ajaako Heinäluoma tasaveroa ?

    Arkiston arkiston artikkeli
    24.3.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajan nro 12/2006 kuntaliitteestä.

    Viime aikoina julkisuudessa on alettu puhua ns. kuntaveromallista. Siinä kuntien saamat valtionosuudet korvattaisiin kunnallisverolla. Samalla valtio luopuisi tuloveron keräämisestä. Idea on sinänsä yksinkertainen, koska valtion tuloveron tuotto on suunnilleen yhtä suuri kuin valtion kunnille maksamat valtionosuudet ja muut tulonsiirrot.

    Innokkaimmin hanketta on markkinoinut SDP:n puheenjohtaja ja valtionvarainministeri Eero Heinäluoma. Myös kokoomus on aiemmin tehnyt samanlaisen ehdotuksen. Kriittisemmin valtapiireistä ovat hankkeeseen suhtautuneet pääministeri Matti Vanhanen, Veronmaksajain keskusliitto sekä Helsingin Sanomat. Lähinnä ne ovat epäilleet mallin vaarantavan tulopoliittisiin sopimuksiin olennaisesti kuuluneen valtion tuloverojen alentamisen.

    Mitä kuntaveromallista seuraisi ? Jos valtionosuudet vain korvattaisiin kunnallisverolla ilman muita toimia, lisäisi se tuloeroja todella huomattavasti ainakin kahdella tavalla….

    OLLI SAVELA

    Kaupunginvaltuutettu, Hyvinkää


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Orpo–Purran hallitus aikoo helpottaa määräaikaisten työsopimusten solmimista, vaikka se tunnustaa omassa esityksessään, että uudistus lisää raskaus- ja perhevapaasyrjint

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!