Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ajaako Heinäluoma tasaveroa ?

    Arkiston arkiston artikkeli
    24.3.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajan nro 12/2006 kuntaliitteestä.

    Viime aikoina julkisuudessa on alettu puhua ns. kuntaveromallista. Siinä kuntien saamat valtionosuudet korvattaisiin kunnallisverolla. Samalla valtio luopuisi tuloveron keräämisestä. Idea on sinänsä yksinkertainen, koska valtion tuloveron tuotto on suunnilleen yhtä suuri kuin valtion kunnille maksamat valtionosuudet ja muut tulonsiirrot.

    Innokkaimmin hanketta on markkinoinut SDP:n puheenjohtaja ja valtionvarainministeri Eero Heinäluoma. Myös kokoomus on aiemmin tehnyt samanlaisen ehdotuksen. Kriittisemmin valtapiireistä ovat hankkeeseen suhtautuneet pääministeri Matti Vanhanen, Veronmaksajain keskusliitto sekä Helsingin Sanomat. Lähinnä ne ovat epäilleet mallin vaarantavan tulopoliittisiin sopimuksiin olennaisesti kuuluneen valtion tuloverojen alentamisen.

    Mitä kuntaveromallista seuraisi ? Jos valtionosuudet vain korvattaisiin kunnallisverolla ilman muita toimia, lisäisi se tuloeroja todella huomattavasti ainakin kahdella tavalla….

    OLLI SAVELA

    Kaupunginvaltuutettu, Hyvinkää


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Crescendo muistomerkki kunnioittaa punaisten puolella taistelleiden kaatuneiden sekä vankileireillä menehtyneiden muistoa. KuvaToivo Koivisto
    Politiikka
    6.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja korostaa yhteisvoimaa ja tietoisuuden kasvua muutoksen välineenä

    Helsingissä valtakunnallisella muistomerkillä puhunut Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja Hannu Salminen esitti vappupuheessaan laajan arvion Suomen poliittisesta tilanteest

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!