Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Palkkamaltti ei pidä työpaikkoja Suomessa

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.2.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 7/2006.

    Palkkatulojen osuus Suomen kansantulosta on laskenut dramaattisesti 1990-luvun laman jälkeen. Samalla on myös yhtiöitten investointiaste vähentynyt radikaalisti. Yhtiöille tämä on merkinnyt valtavaa ylimääräistä rahamäärää. Mihin rahat sitten on käytetty?

    Muun muassa tähän kysymykseen etsi tutkija Ritva Pitkänen vastausta helmikuun alussa järjestetyssä SKP:n ay-seminaarissa.

    – Yritykset hakevat kasvua pääosin ostamalla ulkomaisia yrityksiä, totesi Ritva Pitkänen.

    Pitkäsen yhdessä Pekka Rauramon tekemästä Pääoman lähtö -tutkimuksesta käy ilmi, miten teollisuusyritysten käytettävissä olevista varoista noin 40 prosenttia eli noin 40 miljardia euroa käytettiin 1995–2003 sijoituksiin ulkomailla. Myös palvelualoillakin jopa kolmannes tuotoista on käytetty yritysostoihin. Suurimmat kohdemaat ovat olleet Ruotsi, Sveitsi ja Belgia.

    Ennätysmäinen osingonjako

    Palkkamalttia on työntekijöille markkinoitu keinona säilyttää tuotanto ja työpaikat Suomessa. Pitkäsen ja Rauramon tutkimuksen mukaan näin ei kuitenkaan ole käynyt.

    Käytännössä tämä merkitsee sitä, että työn tuottavuus Suomessa kasvaa enemmän kuin reaalinen palkkataso. Työntekijät on tupo-sopimusten kautta sidottu pitämään palkkataso maltillisena kansainvälisen kilpailukyvyn nimissä.

    Yritysten kasvavat voitot on investointien sijaan käytetty paitsi yritysostoihin myös ennätysmäiseen osingonjakoon. Tähän on houkutellut muun muassa pääomaverotuksen alhainen taso.

    Tuottavuuden korostaminen on päivän sana. Tuottavuuden kasvaminen ei kuitenkaan merkitse työllisyyden parantumista, mikäli kasvua ei investoida vaan varat heitetään osakemarkkinoille tai omistajien voittoihin.

    Suuryhtiöistä esimerkiksi Stora Enso on tehnyt päätöksen, että se pitää Suomen investointiasteen nollassa.

    Pitkänen huomautti, miten paljon puhuttu globalisaatio ei ole mikään uusi ilmiö.

    – Ehkä nykyajan tieto- ja kommunikaatioteknologia on sittenkin vain pintaa. Olisi kiinnostava vertailla esimerkiksi Leninin imperialismiteoriaa ja nykypäivän tilannetta, pohti Ritva Pitkänen. (MK)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Laaja suomalainen kuvantamistutkimus haastaa käsityksen Parkinsonin lepovapinan synnystä. Kuva Auguste Rodin CCO 0.0.
    Tutkimus
    22.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Parkinsonin taudin hoitoon luvassa täsmällisempiä hoitomuotoja

    Turun yliopiston ja Turun yliopistollisen keskussairaalan tutkijat ovat julkaisseet merkittävän kliinisen kuvantamistutkimuksen, joka muuttaa vakiintunutta käsitystä Parkinsoni

    Antti Neuvonen Kansojen ystavyyden monumentti 1983
    Mielipiteet
    21.3.2026
    Ano Väisänen
    Tilaajille

    Huonomuistisuus ei ole rikos – vaaralliset päätökset kyllä

    Ulkomaat
    21.3.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Komintern maaliskuu 2026

    Suomen korkein hallinto oikeus KHO vahvisti Wolt lähetit ovat työsuhteessa PAM vaatii välitöntä muutosta ja varoittaa näennäisyrittäjyyden leviämisestä. Kuva Pekka Vyhtinen CCO 4.0
    Uutiset
    21.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    PAM: ”Ajanpeluu loppuu nyt” – KHO:n päätös muuttaa alustatalouden pelisääntöjä

    Pääkirjoitukset
    20.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Mitä sinä kysyisit pasifistilta?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!