Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    KOLUMNI: Henkilöstö vastustaa ”Tampereen Tiltua”

    Arkiston arkiston artikkeli
    13.1.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 2/2006.

    Tampereen kunnallispoliittinen eliitti valmistelee kuumeisesti tilaaja-tuottaja -mallin eli ns. tiltun käyttöönottoa. Viimeisin ratkaisu on tuon mallin ulottaminen julkiseen liikenteeseen eli kaupungin liikennelaitokseen (TKL) tämän vuoden huhtikuun alusta.

    Tampereen kaupungilla eli työnantajalla on kova kiire muuttaa mm. noin 400 liikennelaitoksen bussikuskin ajovuorojärjestelmää, pidentää heidän palkatonta ruokatuntiaan ja lisätä kaksiosaisia työpäiviä. Vanha järjestelmä on kuskien mielestä toiminut hyvin ja he vastustivatkin jäsenäänestyksessään selvästi työnantajan esittämiä huononnuksia. Äänestyksen tulos oli murskaava: 277–14.

    Kuljettajat sanovat, että uusilla järjestelyillä pyritään ilmi selvästi sopeuttamaan työntekijät tilaaja-tuottaja -malliin. Heidän mielestään tiltuun liittyvä kilpailuttaminen kiristää työntekijöiden asemaa kautta linjan ja luo siihen jatkuvaa epävarmuutta. Tiltun käyttöönoton jälkeen liikennelaitos alkaisi toimia pelkästään liikenteen tuottajana sovitun tuotantosopimuksen pohjalta. Vaikka ensi vaiheessa nykyistä liikennettä ei kilpailutettaisikaan, on selvää, että uusi malli tulisi johtamaan ennen pitkää tällaiseen kilpailuttamiseen. TKL:n toimitusjohtaja Matti Rainio ennakoi näin käyvän uuden Vuoreksen alueen liikenteen kohdalla (AL 11.12. 05). Kilpailuttamiselle avataan kaiken kaikkiaan tiltun avulla portit avoimiksi.

    Ja itse asiassa tilaaja-tuottaja -mallien perusideahan on juuri palvelumarkkinoiden laajentaminen ja niiden täysimittainen hyödyntäminen. Mitä muuta tämä voisi tarkoittaa pitkällä aikavälillä kuin kaupungin omien työpaikkojen mittavaa vähentämistä, julkisten palvelujen kilpailuttamista, ulkoistamista ja yksityistämistä? Tässä mielessä tilaaja-tuottaja -malli on pitkällä aikavälillä TKL:n näivettämisen malli. Siksi SKP:n valtuustoryhmä ei tue sen käyttöönottoa. Pikemminkin TKL:n konsernitukea tulisi kohottaa kohti sitä 30 prosentin tasoa, josta se on pudotettu nykyiseen noin 20 prosenttiin.

    * * *

    Työntekijöiden ja useiden kaupunkilaisten perustellusta kritiikistä huolimatta tiltu ajatettiin joulukuun kaupunginvaltuustossa kovalla kädellä – lue: ryhmäkurilla – ja kiireellä koskemaan myös julkista liikennettä. Tuota ratkaisua vain SKP:n valtuustoryhmä vastusti. Sosiaalidemokraatit ja Vasemmistoliitto vikisivät taas kerran, kun kunnallispoliittisen vallan Tampereella kokonaan itselleen anastanut kokoomusryhmä vei niitä kuin pässiä narussa.

    Ylipäätään markkinahenkisellä tiltulla ja Tampereen kaupungin kovenevalla henkilöstöpolitiikalla on kiinteä keskinäinen yhteytensä. Kuvaavaa on, että kaikki kaupungin henkilöstöjärjestöt – SAK:sta Akavaan – ovat irtisanoutuneet henkilöstöjaoston hyväksymästä henkilöstöohjelmasta. Kaupunki ei ole halunnut ilmaista työntekijöiden työsuhdeturvaa niin, että ”kaupunki turvaa ennakoinnilla palvelussuhteet”. Nykyisessä henkilöstösuunnittelussa kaupunki ei enää takaa mitään, se vain ”pyrkii välttämään” irtisanomiset. Tampereella ei ole nykyisellään henkilöstöjärjestöjen hyväksymää henkilöstöohjelmaa. Tässä suhteessa kaupungin työntekijöiden epävarmuus lisääntyy, mutta myös vastarinnan ainekset kasvavat.

    JARI HEINONEN

    professori, kaupunginvaltuutettu (skp)

    www.jariheinonen.tk


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Taide  ja kulttuurivirasto jätti Kuurojen Liiton ilman valtion tukea jo toista vuotta peräkkäin. Kuva Daveynin CCO 2.0
    Uutiset
    24.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallitus kriisiyttää viittomakielistä kulttuuria

    Kuurojen Liitto ry vaatii valtiota kutsumaan koolle pyöreän pöydän keskustelun viittomakielisen kulttuurin tulevaisuudesta ja rahoituksesta.

    34 Wisconsin People’s Party  puolueen puheenjohtaja Mike Bernhard sodanvastaisessa mielenosoituksessa Madisonissa
    Ulkomaat
    23.3.2026
    Fanny Behrens
    Tilaajille

    Kaksipuoluejärjestelmä pitää muut ulkona

    1 IvaloNäätämö 22022026
    Ulkomaat
    23.3.2026
    Martti Vaskonen
    Tilaajille

    Miksi Murmanskiin ja miksi ei?

    pexels pixabay 274937
    Kulttuuri
    23.3.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Työstä tulee vähitellen harrastus

    kuvat 2
    Yleinen
    23.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Katse kehysten yli – valokuvan poliittista historiaa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!