Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    AJANKOHTAISTA MARXIA

    Arkiston arkiston artikkeli
    5.1.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 1/2006.

    Syksyn 2005 kuluessa on tapahtunut asioita, jotka ovat jälleen kerran korostaneet Karl Marxin ajattelun ajankohtaisuutta Suomessakin.

    Sata vuotta suurlakosta

    Maamme historiallisia kohtaloita ajatellen jäi liian vähälle huomiolle se, että suurlakosta tuli kuluneeksi 30.10.–6.11. tasan sata vuotta. Suurlakko 1905 merkitsi todellista käännettä modernin Suomen historiassa, mikä samalla liittyi ”kenraaliharjoitukseen” koko laajalla Venäjän maalla. Saimme eduskuntalaitoksen ja tuolloin luettu Yrjö Mäkelinin laatima Tampereen punainen julistus ei olisi ollut samanlainen ilman marxilaisen ajattelun alkavaa vaikutusta maassamme.

    Sosialistiselle työväenliikkeelle suurlakko oli suuri voimannäyte, se kasvatti luottamusta joukkovoimaan ja loi pohjaa vallankumoukselliselle ajattelutavalle. Sen seuraukset tarkoittivat myös Marxilaisuuden alkukylvöä Suomessa, kuten Tuure Lehén nimitti pienen klassikkokirjasensa, jonka Kansankulttuuri julkaisi 1971. Sen alaotsikko oli O.W. Kuusinen ja Sosialistinen Aikakauslehti 1906-1908. Juuri suurlakko karaisi Kuusisen sukupolven vasemmistoälymystöä (Yrjö Sirola, Edvard Gylling, Sulo Wuolijoki ja muut) perehtymään marxilaisuuteen ja kääntämään Kansainvälisen ensi kertaa suomeksi.

    Marxin väitöskirja suomeksi

    Toinen toistaiseksi vähälle huomiolle jäänyt merkkitapahtuma syksyn kuluessa oli Marxin väitöskirjan Demokritoksen ja Epikuroksen luonnonfilosofian ero ilmestyminen ensi kertaa suomeksi. Hankkeen taustalla on Karl Marx -seura ja kustantajana Minerva Kustannus sekä suomentajana Jukka Heiskanen, joka on laatinut kirjaan myös laajan johdantoluvun ja valaisevan oppineet selitykset…..

    TIMO KALLINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260130 160155
    Yleinen
    22.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    “Kaiken mahdollisuuden ja äärimmäisen raskauden välissä”

    Tapaan opiskelijan Emilia Mikkola Helsingin yliopiston kahvilassa. Seuranamme on pakkaspäivän valoa ja tarina opiskelijaelämästä, joka ei suostu asettumaan lokeroihin.

    20260218 152837
    Kulttuuri
    22.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Maailma ei ole pätkätyösopimus

    Beorn and Aerobius (life reconstruction) Franz Anthony
    Kulttuuri
    22.3.2026
    Titta Lindström
    Tilaajille

    Maailman viimeinen eläin – matka näkymättömään maailmaan

    Laaja suomalainen kuvantamistutkimus haastaa käsityksen Parkinsonin lepovapinan synnystä. Kuva Auguste Rodin CCO 0.0.
    Tutkimus
    22.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Parkinsonin taudin hoitoon luvassa täsmällisempiä hoitomuotoja

    Antti Neuvonen Kansojen ystavyyden monumentti 1983
    Mielipiteet
    21.3.2026
    Ano Väisänen
    Tilaajille

    Huonomuistisuus ei ole rikos – vaaralliset päätökset kyllä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!