Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Hallituksen ilmastostrategia tukee saastuttavaa teollisuutta

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.10.2005 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: TA nro 43/2005.

    Hallituksen energia- ja ilmastostrategia keskittyy kasvihuonepäästöjen vähentämisen sijasta suurteollisuuden tukemiseen, kommentoi SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen hallituksen eduskunnalle esittämää selontekona esittämää kansallista energia- ja ilmastostrategiaa.

    – Hallitus jopa suosii saastuttavaa teollisuutta lupaamalla ostaa sille 100–200 miljoonalla eurolla lisää päästöoikeuksia ulkomailta. Lisäksi teollisuuden jo ennestään alhainen sähkövero puolitetaan, joka on 100 miljoonan vuotuinen lahjoitus teollisuudelle.

    Suurteollisuuden tukemista perustellaan päästökaupan aiheuttamalla kustannusten nousulla. Hakanen muistuttaa, että Suomessa päästöoikeudet jaettiin teollisuudelle ilmaiseksi ja suuryhtiöt ovat itse nostaneet päästökaupan hintoja. Hän kiinnittää huomiota myös siihen, että hallitus ei ole valmis leikkaamaan energiayhtiöiden päästökaupan varjolla kuluttajilta keräämiä ylivoittoja.

    – Uusiutuvan energian käytön edistämiseen hallitus esittää vain 30 miljoonaa euroa eli pienen murto-osan teollisuuden tuesta.

    Hallituksen esittämään strategiaan ei sisälly myöskään konkreettisia toimia liikenteen päästöjen vähentämiseksi. Hallitus päinvastoin karsii budjettiesityksessään joukkoliikenteen tukea ja raideliikenteen investointeja.

    – On häpeällistä, että kilpailukykyvertailussa maailman kärkeä edustavan Suomen päästöt ylittävät Kioton tavoitteet 20 prosentilla ja että Suomen hallitus vastustaa EU:ssa pidemmälle meneviä tavoitteita päästöjen vähentämiseksi, Hakanen arvostelee.

    SKP vaatii varojen suuntaamista päästöoikeuksien ostamisen ja teollisuuden verohelpotusten sijasta uusiutuvan energian, energiasäästön ja joukkoliikenteen edistämiseen. Ilmastomuutoksen torjuminen edellyttää myös energiatuotannon irrottamista pörssi- ja optiokeinottelusta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    HUS Hanna Raijas Turva
    Tutkimus
    8.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Puettava robotiikka haastaa vallan jaon terveydenhuollossa

    HUSin Uuden lastensairaalan tuore tutkimus eksopuvuista tarjoaa konkreettisen esimerkin siitä, miten teknologia voi tukea CP-vammaisten lasten kävelyä – ja samalla paljastaa,

    Heidi Koivisto Robertson 1 Kuurojen Liitto
    Uutiset
    7.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuulovammaisten lasten opetus ajautunut kriisiin

    jousia lappi
    Kotimaa
    6.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Etälääketiede murtaa hoitoon pääsyn esteitä – mutta kenen ehdoilla?

    Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK nostaa perunan ruokaturvan supersankariksi. Kuva MTK
    Kotimaa
    5.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalainen syö perunaa 65 kiloa vuodessa

    1920px Toxicoman   Substance abuse Paurus CCO 4.0
    Kotimaa
    4.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallitus purkaa ehkäisevän päihdetyön rakenteita

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!