Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    VIIKON PAKINA: Työväen aatelia

    Arkiston arkiston artikkeli
    7.10.2005 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja:

    Koska Sauli Niinistö on julistanut koko Suomen väestön työväeksi, tällä viikolla julkaistut verotiedot ovat työväen näkökulmasta komeaa luettavaa.

    Suurituloisimman työväen verotettavat ansiotulot ovat aina vain muhkeammat. Tästä on paljolti kiittäminen Paavo Lipposen ja Matti Vanhasen hallitusten tälle työväen osalle myöntämiä verohelpotuksia.

    Hieman tietysti surettaa, että työläistoverimme Jorma Ollila putosi nyt kärkilistalla ensimmäisestä kolmanneksi vaivaisella 3 655 996 euron ansiotulolla ja kärkeen kiilasi Instrumentariumin amerikkalaisille myynyt työläisjohtaja Olli Riikkala 5 273 701 eurollaan. Mutta toivokaamme, että Ollila tulee jotenkin toimeen. Tsemppiä, Jorma!

    * * * * *

    Runsaat osingot ja muut pääomatulot rikastuttivat työväen aatelia enemmän kuin koskaan. Tuhat suurituloisinta työläistä sai pääomatuloja 1,8 miljardia euroa eli 0,5 miljardia enemmän kuin toissa vuonna. Ja mikä metkointa, heidän ei tarvitse maksaa näistä tuloista lainkaan kunnallisveroa.

    Ykkösenä on jälleen työväen eläkeläissiiven Aatos Erkko, jonka verotettava pääomatulo oli 44 035 083 euroa ja varallisuus 191 952 790 euroa. Kärkipäähän, kolmanneksi kiilasi suomenruotsalaisen työväestön lippua korkealla kantaen Björn Wahlroos.

    Erkon nettotulot olivat 3 385 euroa tunnissa, siis suunnilleen samat kuin kuuden seitsemän kansaneläkeläisen kuukaudessa. Mutta kansaneläkeläisethän saavat vuoden päästä viiden euron korotuksen.

    * * * * *

    Pääoma- ja varallisuustuloja tarkastellessaan moni miettinee, miten työväki pystyy tuollaisilla tuloilla viettämään täysipainoista elämää.

    Huolestuneita rauhoittanee se, että tulot näyttävät usein pienemmiltä kuin ne todellisuudessa ovat. Verottajan mukaan osinkoja saavat työläisetkin maksavat veroa, mutta todellisuudessa he ovat saaneet osinkorahat puhtaana käteen, sillä yritykset ovat maksaneet verot heidän puolestaan.

    Myös verotettava varallisuus on verottajan ilmoittamaa suurempi, koska työläinen voi vaikuttaa julkisiin tietoihin erilaisin järjestelyin, kuten ryhmittelemällä varallisuuttaan holdingyhtiöihin.

    Sitä paitsi Vanhasen hallitus tulee työväkeä vastaan poistamalla varallisuusveron kokonaan. Tämän köyhälistön osan verta verot eivät enää ensi vuonna juo.

    Esimerkiksi työläisveli Erkko hyötyy varallisuusveron poistosta noin 1,7 miljoonaa euroa – sama summa, jonka hallitus jakaa 28 000 kansaneläkeläiselle viiden euron korotuksena – ja kamrat Wahlroos 660 000 euroa, mikä vastaa noin 11 000 eläkeläisen eläkkeen korotuksia.

    * * * * *

    Parempiosaisia työläisveljiämme ja -sisariamme ei tule kadehtia, vaan osoittaa heitä kohtaan työväen luokkasolidaarisuutta. Ei ole helppoa heilläkään, sen havaitsee vaikkapa seuraamalla Kauniita ja rohkeita.

    Muotitalon työläisjohtajan Eric Forresterin perheessä onnettomuudet ja skandaalit seuraavat toisiaan. Ja oma vaimo petti rikasta laivanvarustajatyöläistä Massimo Maronea, joka makaa nyt aivohalvauksen saaneena letku kurkussa.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!