Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    KAPEAHARTEINEN MIES: Miksi merta edemmäs?

    Arkiston arkiston artikkeli
    30.9.2005 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja:

    Pirjo Hämäläinen on rohkea nainen. Tunnettehan: KU:n viikkolehden jokaviikkoinen sivuntäyttäjä, monipuolinen ja tietorikas kulttuurihenkilö.

    Mitä nyt sitten erikoista? Miksi rohkea?

    Hän on lukenut Tiedonantajaa. Ja tunnustaa sen KU:n sivullaan. Se vaatii melkoista siviilirohkeutta. Kapeaharteinenkin nostaa vanhaa baskeriaan.

    Totta kyllä jossakin sivulauseessa tulevat sitten – varmuuden vuoksi – parinkymmenen vuoden takaiset potkut ja madonluvut ”totuudentorvesta”.

    * * * * *

    Mitä Pirjo Hämäläisestä muuten? Oli löytänyt Tiekkarista hyvän aiheen sivuntäytölleen. Heimoaatteen, josta lehtemme kirjallisuusarvostelija Arto Tuominen oli puhunut. Toki Tuomista tölväistään. Ettei vain samaistettaisi totuudenpuhujaan. Sehän olisi aivan kauheata.

    Mutta puhui Pirjo Hämäläinenkin sitten ihan asiaa. Oli tutkinut syntyjä syviä, Suur-Suomi -aatteen pimeätä puolta, joka tuli Suomen kansalle kalliiksi. Meni monen pojan henki ja perheitten tulevaisuus.

    Mutta pilkaksi Pirjo yritti pannan vanhojen aatteiden nousun kumpujen yöstä. Eihän sitä meillä enää voisi tapahtua!

    Ihanko totta?

    Kapeaharteinen suosittelee Pirjolle Karjalan palauttajien toimiin perehtymistä. Ja aatteisiin. Eivät ne paljon eroa menneestä.

    * * * * *

    Kulttuurista kun puhutaan, liekö Pirjo kiinnittänyt huomiota televisiomme jokaviikkoiseen vuosikausia jatkuneeseen sarjaan, jossa suomalaisia muistutetaan kommunistien konnuuksista?

    Miten hirveitä kokemuksia suomalaisetkin joutuivat kokemaan Stalinin ajan Neukkulassa? Ja heimoveljet nimenomaan.

    Se oli kauheata aikaa. Todella. Hirveitä vääryyksiä, joita ei voi koskaan antaa anteeksi. Mutta miksi vain Neukkulassa? Miksi ei koskaan Suomessa?

    Näitä maksamiamme dokumenttiohjelmia katsellessa tulee joskus mieleen, että tunnemme muitten maitten historian paremmin kuin omamme. Miksi mennä merta edemmäs kalaan?

    * * * * *

    Miten olisi, Pirjo, jos vaatisimme, että TV:n dokumenttiohjelmien toimitus tekisi joskus tosiasioihin pohjautuvan sarjan 1930-luvun Suomesta. Tai hieman aiemmastakin. Miten olisi sisällissodan todellisuus?

    Saatavilla on mahtavaa materiaalia siitä, millaista oli ”pohjoismainen demokratia” Suomessa.

    Upeita elokuviakin voisi tehdä. Riittäisi draamaa ja jännitystä.

    * * * * *

    Urheilun maailmassa kaikki on paljon helpompaa. Olympiakomitea puhui juuri avoimesti olympiadista ja sen pulmista. Ja media lisäsi mylläkkää: missä pirussa viipyvät eri lajien valmentajat? Ainoa mitalimme, Tommi Evilän pronssi, tuli yleisurheilun MM-kisoissa isäpapan tietojen avulla.

    Miten tähän on tultu?

    Asioista tietävät kehottavat ottamaan oppia mm. Työväen Urheiluliitosta. Siellä parilla allekirjoituksella pyyhkäistiin kertaheitolla 90-luvun alussa liitosta kilometritehtaalle 18 valmentajaa.

    Kiinnostuneet voivat tiedustella tempusta ja miten se tehtiin TUL:n luottamushenkilöiltä, jotka olivat sitä junailemassa: kansanedustajat Esko Helle Hämeestä ja Kari Uotila porvarien Espoosta, ”Punaisen Pohjolan” miehet Osmo Hekkala Oulusta ja Matti Reinikka Kajaanista. Varmaan Birgitta Kervinenkin Vantaalta tietää jotain.

    Kaikki TUL:n silloisia johtohenkilöitä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!