Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    WSOY:n pohjanoteeraus

    Arkiston arkiston artikkeli
    15.7.2005 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: (ES)

    Suomen suurin kustantamo WSOY on julkaissut suomeksi muun muassa Adolf Hitlerin teoksen ”Taisteluni” (1941), ”Kommunismin mustan kirjan” (2000) ja Robert Servicen Lenin-tekeleen (2001). Voiko tämän alemmas vajota? Kyllä voi. Ensi viikolla ilmestyy WSOY:n kustantamana ensimmäinen suomenkielinen elämäkerta Fidel Castrosta, ranskalaisen Serge Raffyn teos ”Fidel”.

    ”Fidelin” tasosta kertoo jotain se, ettei maailmalta ole löytynyt yhtään englanninkielistä kustantajaa, joka olisi suostunut sen julkaisemaan. Ennen suomenkielistä painosta kirja on julkaistu vain ranskaksi ja espanjaksi.

    ”Fidel” on uskomatonta, läpeensä valheellista puppua alusta loppuun. Castro kuvataan siinä kaiken pahan ruumiillistumaksi, hirviöksi, psykopaatiksi ja murhaajaksi, joka on tapattanut myös Che Guevaran ja Salvador Allenden. Kaiken lisäksi Kuuban historialliset tapahtumat ja vuosiluvut ovat kirjassa päin mäntyä.

    Raffyn kirja on Castroa ja Kuuban vallankumousta vastaan suunnattu likainen syytekirjelmä. Lähdekirjallisuus ja muu, yleensä dokumentoimaton materiaali, on 90-prosenttisesti Castron vastaista. Lähteissä ei ole yhtään kuubalaista tutkimusta saati sikäläistä tai muuta arkistomateriaalia. Haastattelut on tehty pääosin Miamissa. Tarinoita kertovat Castron joukoissa vallankumouksen alkuvaiheessa toimineet agentit, ammattiagitaattorit ja -propagandistit, jotka ovat kirjaimellisesti vallankumouksen vastaisia. He ovat ihmisiä, joiden elämäntyönä ja elantona on ollut ja on, sukupolvesta toiseen, Castron ja Kuuban vallankumouksen tuhoaminen.

    WSOY:n Yleisen kirjallisuuden osaston seulan läpäissyt sepite on mielikuvituksen ja hämärien huhujen kooste. Lopputulos ei ole elämäkerta, vaan mielikuvitusromaani Fidel Castrosta, historiatutkimukseksi naamioitu fiktio, jolla lähdeviitteiden lähes täydellisen puuttumisen vuoksi ei ole tulevaisuutta Kuuba-tutkimuksessa.

    ”Fidelin” – kainosti sanottuna – puutteet on ulkomaisissa kritiikeissä tuotu esiin niin selvästi, että on vaikea kuvitella suomalaisen kustantajan olleen niistä täysin tietämätön. L”Express arvosteli kirjaa runsaasta anekdoottimateriaalista sekä toimitustyön ja lähdeviitteiden puuttumisesta. Le Monde moitti kirjaa huhupuheiden käytöstä, joka pyyhkii pois vuosikymmenien tutkimustyön. Espanjalainen El PaÍs puolestaan nimesi Raffyn opuksen yksiselitteisesti ”fiktiiviseksi biografiaksi”.

    Kirjan julkaissutta Fayard-kustantamoa ja Raffya kehotettiin julkisesti helmikuussa 2004 korjaamaan kirjan pahimmat virheet. Raffy kiitti ja antoi asian olla. Virheet kirjoitusvirheitä myöten siirtyivät espanjankieliseen laitokseen ja ranskankieliseen toiseen painokseen.

    Kuuba ja sen presidentti Fidel Castro on tänään enemmän kuin koskaan ennen ideologisen, intohimoisen ja hysteerisen informaation ja disinformaation kohteena. WSOY menee mukaan tähän Yhdysvaltain 46 vuotta jatkuneeseen Kuuban vastaiseen ideologiseen sodankäyntiin. Häpeä WSOY:lle, häpeä Suomelle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!