Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kevyttä viihdettä raskaansarjan ohjaajalta

    Arkiston arkiston artikkeli
    23.12.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: ARI SARDAR

    Ohjaaja Steven Sodenberghin uusin elokuva Ocean 12 on viihdettä puhtaimmillaan. Elokuva on jatko-osa Sodenberghin aikaisemmin ohjaamalle Ocean 11:lle. Ocean 11 oli yksitoista kassamagneettitähteä mukaan lukien mm. Andy Garcia, George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon sekä naiskauneutta edustamassa Julia Roberts. Jatko-osassa on yllätys, yllätys Hollywoodin tähtinäyttelijöitä kaksitoista . Eli Julia Robertsin kanssa naisellista viehätysvoimaa hehkuu Catherina Zeta-Jones. Ranskassa supertähden asemassa oleva näyttelijäperheen vesa Vincent Cassel on myös mukana elokuvassa. Hän on pikku hiljaa Hollywoodin murtautumassa Hollywoodiin espanjalaisen Antonio Banderasin mallin mukaisesti, joka hänkin oli aluksi juhlittu tähti kotimaassaan.

    Veijareita, onko heitä?

    Ocean 11 ja 12 -elokuvien perusasetelma on perinteinen veijarikomedia. Itse asiassa niinkin perinteinen, että elokuva perustuu Frank Sinatran 60-luvun elokuvaan. Onneksi näyttelijät ja ohjaaja ovat eri kaliiperia kuin alkuperäisessä elokuvassa.

    Ocean (George Cloony) ja hänen kumppaninsa ovat yhtä rakastettavia kuin Sherwoodin metsän sukkahousuiset rosvot. Erotuksena se, että he aikovat pitää ryöstösaalinsa itsellään – ajan hengen mukaisesti.

    Väkivaltaa ei käytetä vaan nokkeluudella pelataan sekä rosvojen että poliisien puolelta. Elokuva onkin harvinaista toimintaviihdettä, sillä se sopii kaiken ikäisille.

    Saako yleisö saaliinsa?

    Voittaako elokuva katsojat puolellensa? Todennäköisesti kyllä, jos sen näkee elokuvateatterissa. Parituntinen menee rennosti ja välillä helppoja refleksinauruja nauraen. Videolla tai DVD:llä vauhdikas seikkailu todennäköisesti menettää osan charmistaan.

    Tiivistäen voidaan sanoa Ocean 12:n olevan kevyttä viihdettä, joka on tehty raskaalla ammattitaidolla. Ainoa selkeä miinuspuoli elokuvassa on numero 12. Kun selkeätä päähenkilöä ei ole elokuvassa, niin juonen kuljetus 12 tähden voimin on välillä sekavaa. Myös muutaman näyttelijän roolihahmo jää liian yksiulotteiseksi (esim. Andy Garcia).

    Täytyy vaan toivoa, ettei jatko-osaa seuraa, sillä Ocean alkaa olla imetty tyhjäksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Heidi Koivisto Robertson 1 Kuurojen Liitto
    Uutiset
    7.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuulovammaisten lasten opetus ajautunut kriisiin

    Kuurojen Liitto kuvaa tilanteen vakavaksi ja rakenteellisesti ongelmalliseksi. Liiton tiedotteen (6.2.

    jousia lappi
    Kotimaa
    6.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Etälääketiede murtaa hoitoon pääsyn esteitä – mutta kenen ehdoilla?

    Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK nostaa perunan ruokaturvan supersankariksi. Kuva MTK
    Kotimaa
    5.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalainen syö perunaa 65 kiloa vuodessa

    1920px Toxicoman   Substance abuse Paurus CCO 4.0
    Kotimaa
    4.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallitus purkaa ehkäisevän päihdetyön rakenteita

    Marxipaanit
    Uutiset
    3.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kolme vaikuttajaa vaatii Suomen turvallisuuslinjan päivittämistä – F‑35‑hankinta ja Yhdysvaltain riippuvuus kyseenalaistetaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!