Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Halonen ja Putin tapasivat – kaikki hyvin?

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.12.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: (TA)

    Suomen ja Venäjän presidentit tapasivat tiistaina Pietarissa. Lyhyestä tapaamisesta kerrottiin julkisuuteen, että maittemme väliset suhteet ovat kunnossa. Tarja Halonen kutsui Vladimir Putinin myös vastavierailulle Suomeen.

    Voidaanko siis todeta, että kaikki on taas hyvin? Presidentti Putin antoi tähän omalta osaltaan vastauksen todetessaan lehdistölle Venäjän toivovan, että ”Suomi tekee oman myönteisen panoksensa Venäjän ja Euroopan unionin kumppanuuden kehittämiseksi”.

    Tänä syksynä Venäjältä esitetyt monet kriittiset puheenvuorot Suomen linjan suhteen ovatkin liittyneet paljolti EU:n ja Venäjän välisiin ongelmiin. Niissä on kuvastunut Venäjän huoli Euroopan uudelleenjakamisesta ja Naton laajenemisesta Venäjän rajoille.

    – EU:n ja Venäjän välinen epäluottamus ja kiistat osoittavat, että Suomi tarvitsee omaa Venäjä-politiikkaa. Maittemme suhteiden ja yhteistyön kehitystä ei pidä jättää sen varaan, millaiset ovat kulloinkin EU:n suhteet Venäjään, totesi viime sunnuntaina Oulussa puhunut SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen.

    – Viime aikoina useilta eri tahoilta Venäjältä esitetyt kriittiset puheenvuorot kertovat siitä, millaisiin ongelmiin johtaa Suomen ulkopolitiikan alistaminen yhä enemmän EU:n päätöksille. Samalla ne varoittavat kytkemästä maamme turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaa EU:n ja Naton kautta suurvaltojen välisiin ristiriitoihin, joihin Venäjän edustajien kriittiset lausunnot ovat liittyneet.

    Suomi sillanrakentajaksi?

    Hakanen piti kansalaisten aliarvioimisena sitä, jos uskotellaan Venäjän presidentin erityisedustajan, duuman ulkoasiain- ja puolustusvaliokuntien puheenjohtajien, suurlähetystön kakkosmiehen ja monien muiden esittämän kritiikin johtuneen ”tietämättömyydestä”.

    – Mitä muuta kuin epäluottamusta on Venäjällä voinut synnyttää se, jos Suomen hallitus ei halunnut toimia sillanrakentajana EU:n ja Venäjän välisissä kiistoissa, Suomea on viety EU:n taistelujoukkoihin ilman YK:n tai Ety-järjestön valtuutusta ja maatamme on kytketty yhä tiiviimmin Natoon?

    – Elinkeinoelämän valtuuskunnan, oikeiston ja Helsingin Sanomien kaltaisten valtamedioiden kampanjointi Suomen liittoutumattomuutta vastaan ja Natoon liittymisen puolesta on ollut suorastaan provokatiivista tilanteessa, jossa USA ja Nato muodostavat Venäjän ympärille yhä tiiviimpää sotilastukikohtien verkostoa, Hakanen katsoo.

    Hakasen mielestä Suomen ja Venäjän yhteistyön kehittämisessä tarvitaan myös uusia aloitteita esimerkiksi maakaasuverkoston laajentamiseksi, venäjän kielen opiskelun lisäämiseksi, itärajan yli tapahtuvan yhteistyön helpottamiseksi ja harmaan työvoiman markkinoiden rajoittamiseksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Finnair kertoi 18.12.2025 avaavansa uuden välilaskullisen reitin Helsingistä Melbourneen. Kuva Waldec CCO 2.0
    Politiikka
    23.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Finnairin ulkoistuspäätös – AKT: ”Märkä rätti päin naamaa”

    Valtionyhtiö Finnairin ilmoitus ulkoistaa Bangkok–Melbourne-reitin matkustamohenkilöstön tehtävät norjalaiselle AAP Aviationille on herättänyt voimakasta arvostelua Auto-

    Kokaiini on kallis huumausaine, mutta lisääntynyt tarjonta on laskemassa sen hintaa. Kuva Luther King School Photos CCO 3.0
    Kotimaa
    22.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi kokaiinin käyttö vilkastuu jouluksi?

    Muutokset koskevat erityisesti työttömiä, toimeentulotuen saajia ja pienituloisia perheitä. Kuva Kela
    Uutiset
    21.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kela kiristää ehtoja ja muuttaa tukijärjestelmiä – työväenluokan arkeen merkittäviä vaikutuksia vuonna 2026

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA
    Kotimaa
    20.12.2025
    Toimitus

    Pohjoiseen päästävä ilman junanvaihtoa

    Turvalliset tilat nousivat keskeiseen rooliin Transliiton toiminnassa. Kuva Luisalvaz CCO 3.0
    Uutiset
    19.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Transliitto eroaa Setasta – uusi kattojärjestö rakentaa itsenäistä edunvalvontaa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!