Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Uusliberalismi tullut ay-liikkeen sisälle”

    Arkiston arkiston artikkeli
    10.12.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: HANNU OITTINEN

    Tampere (TA) Ei tullut tuposta takkia työläisten hartioita lämmittämään, sen sijaan hyväosaiset voivat vällyjensä alla entistä paremmin. Ylöjärveläinen kunnantyöntekijä ja Kunta-alan ammattiliiton KTV:n aktiivi Riitta Halonen on sitä mieltä, että tuore tupo on huonoin sopimus mitä SAK on koskaan neuvotellut ja hyväksynyt. Perusteluja tälle näkemykselleen hänellä on useita.

    – Ihan fiaskoksi meni tämä tupo. Sopimus kasvattaa tuloeroja ja heikentää matalapalkkaisten asemaa, vaikka piti käydä juuri päinvastoin. Koska palkankorotuksia korvattiin veroalella, se merkitsee helpotusta paljon ansaitseville. Ja verotulojen väheneminen puolestaan heikentää julkisia palveluja ja kiihdyttää yksityistämistä, pohtii liikunnanohjaaja Riitta Halonen.

    Varallisuusverosta luopuminen osana tupoa edustaa hänen mielestään uusliberalistisen ideologian tunkeutumista ay-liikkeeseen. Investoinnit ja työpaikat eivät veron poistolla lisäänny, mutta hyvinvoinnin rahoituspohjaa murennetaan jälleen kerran.

    – Kunnan pienipalkkaisena naisena minua harmittaa, että matalapalkka- ja tasa-arvoasiat eivät tupon myötä korjaannu. Ja koska vuoden 2006 korotus on täysin prosenttimääräinen, sekin tukee suurituloisia ja tuloerojen säilymistä.

    Muutosturvan ja kanneoikeuden eteneminen ovat Riitta Halosen mielestä ratkaisun hyviä puolia, mutta vaikutuksiltaan vaatimattomina ne hukkuvat tupon kielteisten puolien alle. Myöskään paikallisen sopimisen lisääntyminen ja oikeus muuttaa sopimusta kesken kauden eivät hänen mielestään vie kunnantyöntekijöiden asiaa eteenpäin.

    ”KTV irti

    tuposta”

    – En ole ainakaan huomannut, että KTV olisi liittymässä tuposta irtautuvien liittojen joukkoon, vaikka juuri julkisen alan pienipalkkaisten tulisi lähteä kamppailuun parempien sopimusten puolesta. KTV:n tulisi lähteä mukaan niiden liittojen kanssa, jotka ovat ilmoittaneet jäävänsä tupon ulkopuolelle, sanoo Riitta Halonen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Kreikka | Kreikan kommunistipuolue (KKE) on julkaissut jyrkän kannanoton Yhdysvaltojen toimista Latinalaisessa Amerikassa. Puolueen keskuskomitean tiedotteen (14.11.

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!