Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Paperin Jarmo Muhonen Tampereelta: ”Liittokierroksella 3-4 prosentin korotukset”

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.11.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: HANNU OITTINEN

    Tampere (TA) Paperiliitto on niitä harvoja liittoja, joilla on vielä kanttia käyttää lakkoasetta. Tästä asiasta paperityöläinen Jarmo Muhonen M-Realin Lielahden tehtaalta on ylpeä. Niinpä hän asettaa toivonsa tulevalla tes-kierroksella liittokohtaisten neuvottelujen varaan.

    – Tupoasiassa on poukkoiltu pitkin syksyä ja pallo on nyt työnantajapuolella. Sen tarjoamat erittäin alhaiset korotukset yhdistettynä paikallisen sopimisen lisäämiseen ja veroaleen on sellainen paketti jota ei voi millään hyväksyä neuvottelujen pohjaksi. Jos näillä eväillä mennään tupoon, menettää ay-liike viimeisenkin arvostuksensa sekä työläisten että muun yhteiskunnan silmissä, sanoo Jarmo Muhonen.

    Muhosen työmaalla ollaan sitä mieltä, että puolen prosentin korotus on pilkantekoa. Ja jos sopimista siirretään nykyistä enemmän paikallistasolle, ei siellä ole riittävästi painostusvoimaa, jolloin liiton voima murenee. Mutta sehän lienee koko paikallisen sopimisen tarkoitus.

    – Korotustarve on prosenteissa 3-4:n luokkaa, mutta olen senttilinjan kannalla, sillä se kohtelee solidaarisemmin kaikkia palkansaajia. Enkä puhu pelkästään paperiväen puolesta, vaan sama linja pitää saada ulottumaan muuhunkin teollisuuteen sekä julkiselle puolelle.

    Muhonen sanoo tuntevansa sympatiaa terveydenhuollon ja muun palvelualan työntekijöitä kohtaan. Heitä ei saa unohtaa, vaan solidaarisuuden tulee ulottua yli erilaisten ammattirajojen. Solidaarisuutta ei kuitenkaan ole omista tavoitteista luopuminen, vaan erilaisten tavoitteiden yhdistäminen.

    – Yksi keino saada oikeutta tulonjakoon olisi se, että työvoimavaltaisia yrityksiä verotettaisiin lievemmin kuin niitä, jotka irtisanovat henkilöstöään voitontavoittelu mielessään. Valtiovallan ei ainakaan tulisi tukea työnantajien nykylinjaa asettumalla heikon tupon takaajaksi.

    Jos järkipuhe ei tehoa työnantajiin, tulisi ay-liikkeen käyttää Muhosen mielestä järeämpiä aseita.

    – Lakko on käyttökelpoinen ja laillinen keino sopimuksettoman tilan aikana nykyisten sopimusten umpeuduttua, hän muistuttaa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Muovin käyttöä olisi harkittava tarkkaan. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Yleinen
    25.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Puutarhurit etsivät vaihtoehtoja muoville, mutta ratkaisut eivät ole yksinkertaisia

    Suomen ympäristökeskuksen (Syke) mukaan kotipuutarhoissa käytettävä muovi ei katoa maaperästä, vaan voi jäädä sinne vuosisadoiksi mikromuovina.

    2016 Mural w Nowej Rudzie
    Teoria
    24.3.2026
    Czesław Kulesza
    Tilaajille

    Puolan ”Kirotut sotilaat”: muisto, menetys ja taistelu menneisyydestä

    mauro lima nettiin
    Ulkomaat
    24.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Kuuba-solidaarisuudesta maailmanlaajuinen liike

    Taide  ja kulttuurivirasto jätti Kuurojen Liiton ilman valtion tukea jo toista vuotta peräkkäin. Kuva Daveynin CCO 2.0
    Uutiset
    24.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallitus kriisiyttää viittomakielistä kulttuuria

    34 Wisconsin People’s Party  puolueen puheenjohtaja Mike Bernhard sodanvastaisessa mielenosoituksessa Madisonissa
    Ulkomaat
    23.3.2026
    Fanny Behrens
    Tilaajille

    Kaksipuoluejärjestelmä pitää muut ulkona

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!