Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Saako uusi museo olla ruma?

    Kulttuuri
    14.7.2025 - 15:08
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Digilehti: Tiedonantaja heinäkuu 2025
    Yksi Arkkitehtuuri- ja designmuseon kilpailun finalisteista on nelikulmainen ehdotus "Tau". Kilpailun tulokset julkistetaan 11. syyskuuta 2025. Kuva: Uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon kilpailu/AD-museo

    Helsingin Eteläsatamaan kaavailtu valtakunnallinen arkkitehtuuri- ja designmuseo ei ole vain rakennushanke – se on kulttuuripoliittinen väline, jonka kautta mitataan, mitä tarkoittavat yhteinen kaupunkitila, osallisuus ja julkinen muotoilu nykykapitalismin aikakaudella.

    Kilpailun viisi finalistia – City, Sky and Sea, Kumma, Moby, Tau ja Tyrsky – ovat digi-nähtävillä heinäkuun loppuun asti kaupungin Kerrokantasi-palvelussa.
    Kilpailuehdotukset tarjoavat turvallisen ja yllätyksettömän katsauksen siihen, miltä ”tulevaisuuden museo” voi näyttää – tai näyttää jättävän näyttämättä. Jättikokoisista tiloista huolimatta jokaisessa ehdotuksessa on ainakin lupaus jostakin: näkyvyydestä, kierrettävyydestä, kierrätettävyydestä. Mutta onko se vain pintaa?

    ”Kilpailun tavoitteena on suunnitella uusi museorakennus reilulla ja avoimella tavalla. Suomessa on vahva anonyymien arkkitehtuurikilpailujen perinne, joka antaa tuomaristolle mahdollisuuden keskittyä ehdotusten sisältöön. Halusimme kuitenkin tarjota anonyymin kilpailun puitteissa työryhmille mahdollisuuden suoraan ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Rovaniemen kaupunki on myöntänyt rakennusluvan Ounasvaaralle suunnitellulle Arctic Panorama -lomakylälle, vaikka hankkeella on selkeät yhteydet Israelin matkailuyhtiöihin.

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Rajat auki!  mielenosoituksen järjestäjä Martti Vaskonen avaisi Suomen ja Venäjän rajan. Kuva Martti Vaskonen
    Kotimaa
    3.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rajat auki! – Mielenosoitus Niiralassa muistuttaa liikkumisvapauden ja perhesuhteiden merkityksestä

    Näyttely The Real Gaza on avoinna 5.12.2025–11.1.2026. Kuva Sohail Salem piirustus. 2025.
    Kulttuuri
    2.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Gazassa vallitsee sinnikkyys, hellyys ja uudelleensyntyminen”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!