Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tukevia palveluja, työtä ja edullisempaa asumista

    Kotimaa
    22.4.2025 - 11:51
    SKP
    Digilehti: Tiedonantaja huhtikuu 2024
    kaupunki

    Alue- ja kuntavaaleissa palvelut on otettava takaisin omiin käsiin, jotta ne toimivat ihmisten, ei osakkeenomistajien, ehdoilla. Kunnalliset palvelut on jätetty pulaan ja ulkoistettu voittoa tavoitteleville yrityksille, mikä on johtanut palvelujen laadun heikkenemiseen ja kustannusten kasvuun. Hyvinvointialueiden sote- ja pelastuspalvelujen alirahoitus on käännettävä palvelujen todellista tarvetta vastaaviin resursseihin. Tämän tavoitteen eteen alueiden on yhdessä painostettava vahvasti hallitusta ja eduskuntaa sekä jätettävä tekemättä rahoituslain mukainen mahdoton alijäämän kattaminen.

    Työpaikkoja ja parempaa työaikaa

    Työtä ja elinvoimaa tarvitaan kaikissa kunnissa. Vahva aluepolitiikka tukee kuntien kautta paikallista elinkeinoelämää, luo uusia työpaikkoja ja palauttaa palvelut lähelle ihmisiä. Koko maan kattava infrastruktuuri, kuten liikenneväylät, joukkoliikenne ja nopeat verkkoyhteydet, on välttämätöntä. Näiden kehittämisen on oltava julkisen vallan vastuulla, ei yksityisten yritysten voitontavoittelun kohteena.

    Jatkuvat leikkaukset ovat johtaneet ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Suomen kehitysyhteistyöpolitiikka on ajautunut historialliseen murrokseen.

    Kelan valinnanvapauskokeilussa köyhät jääneet sivuraiteelle. Kuva Shixart1985 CCO 2.0.
    Politiikka
    11.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Kela tukee rikkaita kaupunkilaisia?

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Tuoreen selvityksen mukaan lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa. Kuva Tuntematon CCO 0.0
    Uutiset
    9.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ikääntyneiden palvelut rakenteellisessa kriisissä

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!