Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Halu auttaa

    Kotimaa
    21.3.2025 - 14:34
    Kalle Niskanen
    Digilehti: Tiedonantaja maaliskuu 2025
    Kuva: Emma Grönqvist

    Puolueet ovat paljastaneet ehdokaslistansa ja vaalien todellinen loppukiri on alkanut. Yksi SKP:n ehdokkaista niin kunta- kuin aluevaaleissakin on tamperelainen Bex Tapanainen, joka kertoo asettuneensa ehdolle yksinkertaisesti halusta auttaa ihmisiä.

    – On tärkeää tehdä asioita myös vaalien ulkopuolella, muistuttaa Tapanainen, joka toimi pitkään myös Kommunistinuorten puheenjohtajana.
    – Asioita, joita kuntatasolla voitaisiin tehdä, ovat esimerkiksi maksuton julkinen liikenne, vuokrakatto sekä terveyskeskusten palvelumaksujen alentaminen, hän jatkaa.
    Vähävaraisissa oloissa itsekin varttunut Tapanainen huomasi jo lapsena, miltä tuntuu, kun hyvinvointivaltion palvelut eivät toimi toivotulla tavalla.
    – Ruokajonossa meni pitkään ja sielläkin näki, että avuntarvetta ei ole vain meillä, vaan tosi monella muullakin, hän kuvailee.
    Kommunistisen puolueen piiriin Tapanainen puolestaan ajautui aikanaan ainakin osittain lähisukulaistensa ansiosta.
    – Teininä pohdin paljon ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Suomalaisten toimeentulo on heikentynyt merkittävästi viime vuosina, käy ilmi STTK ry:n tuoreesta kansalaiskyselystä (30.4.2026).

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!