Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Onko liennytyspolitiikka aikansa elänyt?

    Kotimaa
    Avainsanat: ilmastonmuutos
    27.1.2025 - 13:24
    Hannu Ketoharju
    Hannu Ketoharjun blogikuva

    Ilmastonmuutos ja ekokriisi laajemminkin on välitön uhka ihmiskunnalle. Kaikkein kovimmin se iskee maapallolla köyhimpiin ja haavoittuvimpiin väestönosiin. Aikaa katastrofiin torjumiseen on vähän.

    Onko tällaisessa maailmantilanteessa järkevää keskittyä sivistyneessä ja rikkaassa lännessä taisteluun autoritaarisia maita ja hallintoja vastaan vaikka sotilaallista voimaa käyttäen? Kun varmuudella meitä uhkaavan kriisin torjumiseen olisi koottava kaikkien maiden ja hallitusten voimat.

    Tällöin laihakin sopu on parempi kuin lihava riita, että voimme keskittyä yhteisesti hyväksyttävän ratkaisun löytämiseen. Mielestäni ”lännen” asenne huokuu perinteistä ylimielisyyttä ja nojaa viime kädessä voimapolitiikkaan, jolle on mahdoton saada maapallon maiden ja kansojen enemmistön tukea. Lännen tärkeimmän liittoutuman Naton jäsenmaat edustavat vain noin 12 prosenttia maailman väestöstä ja niiden suhteellinen painoarvo taloudessa on laskussa, mutta tarvitsevat 4-6 maapalloa elämäntapaansa.

    Voimapolitiikkaan nojaaminen johtaa kilpavarusteluun, koska vastapuolen on vastattava vähintäänkin samalla mitalla. Se luo kestämättömän tilanteen ja saattaa viedä meidät ydinaseiden aikakaudella totaaliseen tuhoon. Pelkästään rajoitettunakin ydinsota merkitsee pahimmillaan ydintalvea ja johtaa kymmenien miljoonien kuolemaan ja maailmanlaajuiseen nälänhätään.

    Presidentti Niinistö puhui vielä viime itsenäisyyspäivän haastattelussa ”Helsingin hengen” ja rauhan tarpeellisuudesta. Hän viittasi tällä Helsingin ETYK -kokoukseen 1975. Silloin syntyi käsite Helsingin henki kuvaamaan kykyä sopia vaikeistakin asioista, jos halua on.

    Voisivatko erilaiset rauhantahtoiset toimijat tarttua Niinistön ajatuksiin ja koota liikettä liennytyspolitiikan tueksi suurten ongelmien ratkaisemiseksi. Ilman sellaista kansalaisten aktiivisuutta näyttää tällä hetkellä voimapolitiikan ja kilpavarustelun pysäyttäminen vaikealta.

    80-luvun alussa rauhanliike kautta Euroopan vaikutti päättäjiin, kun sadat tuhannet kokoontuivat pelkästään Berliiniin vaatimaan vieraiden joukkojen ja ohjusten poistamista Keski -Euroopasta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Eläinoikeusakatemia ry:n tekemä tietopyyntö maa- ja metsätalousministeriön sekä metsästäjien etujärjestöjen välisestä viestinvaihdosta paljastaa karun kuvan suomalaises

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Rajat auki!  mielenosoituksen järjestäjä Martti Vaskonen avaisi Suomen ja Venäjän rajan. Kuva Martti Vaskonen
    Kotimaa
    3.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rajat auki! – Mielenosoitus Niiralassa muistuttaa liikkumisvapauden ja perhesuhteiden merkityksestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!