Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Lehtifestivaaleilta voimaa poliittiseen työhön

    Ulkomaat
    21.10.2024 - 11:43
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja lokakuu 2024
    Kuva: Fête de l’Humanité

    Perinteinen kommunistisen puolueen lehtifestivaali (Press Festival) on ainutlaatuinen sekoitus politiikkaa ja viihdettä. Tarjolla on festivaalin koosta riippuen enemmän tai vähemmän konsertteja ja keskusteluja sekä taidetta, elokuvia, kirjallisuutta ja ruokaa. Osa lehtifestivaaleista aloitetaan mielenosoitusmarsseilla, johon yhdistyy myös kantaa ottava karnevalismi.

    Festivaalit järjestetään ja pidetään lähes yksinomaan vapaaehtoisvoimin, sillä ne ovat olemassa sanomalehden rahoittamiseksi. Kansainvälisyyttä korostetaan kutsumalla vieraita yli rajojen toveripuolueista ja -lehdistä niin viihtymään, kuin osallistumaan ohjelmaankin.

    Yksi vanhimmista lehtifestivaaleista Fête de l’Humanité (suom. Humanismin festivaali) on tapahtuma, jonka ranskalainen päivälehti L’Humanité järjestää vuosittain. Se on Ranskan suurin kansanjuhla.

    L’Humanité-lehden perusti ranskalainen sosialisti Jean Jaurès vuonna 1904 ja ensimmäinen fête de l’Humanité järjestettiin syyskuussa 1930 tuhannen osallistujan voimin. Vuonna 2010 festivaali houkutteli jo 600 000 kävijää ja uusi ennätys tehtiin vuonna ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!