Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Taloustiede on yhteiskuntatiede, ei luonnontiede

    Teoria
    21.10.2024 - 11:05
    Tiina Sandberg
    Digilehti: Tiedonantaja lokakuu 2024

    Kirjassaan Työn historia James Suzman, joka muuten kannattaa lukea noin ylipäätään, esittää, että 2008 talousromahduksella ja tiedekriittisyyden kasvulla on vahva yhteys. Suzmanilla on vahva pointti. Ennen 2008 yhdysvaltalaisille todisteltiin taloustieteen mandaatilla, että talouskasvu on jatkuvaa, asunnot ihan käypä sijoitus ja että juuri nyt oli erinomainen aika ostaa asunto, vaikka oma talous ei olisi juuri silloin ollut kovin vahvalla pohjalla.

    Huolimatta talousasiantuntijoiden väitteistä talous romahti. Asuntolainoista, joita oli jaettu liian heppoisin perustein, sekä niiden eteenpäin kauppaamisesta Yhdysvalloista liikkeelle lähtenyt ketjureaktio tuhosi kerralla tavallisten ihmisten unelman paremmasta elämästä. Näin tapahtui siitä huolimatta, että taloustieteilijät olivat kertoneet aivan muuta. Ja jos kerran nämä tieteen edustajat voivat puhua palturia viimeiseen asti, mikseivät muutkin?

    Ja nämä ihmiset olivat itse oikeassa siinä, että ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!