Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    YK:n päätöslauselma Israelin Palestiinan miehityksen lopettamisesta vuoden kuluessa hyväksyttiin ylivoimaisella enemmistöllä

    Ulkomaat
    Avainsanat: palestiina, Israel
    20.9.2024 - 15:03
    Petra Packalén
    Gazaa Israelin iskujen jäljiltä
    Gazaa Israelin iskujen jäljiltä. Kuva UNRWA

    YK:n 18. syyskuuta järjestetyn yleiskokouksen äänestyksessä vaadittiin ylivoimaisella enemmistöllä, että Israel lopettaa laittoman läsnäolonsa miehitetyillä palestiinalaisalueilla 12 kuukauden kuluessa.

    Äänestyksessä annettiin 124 ääntä puolesta ja 14 vastaan, mukaan lukien Israel ja sen läheisin liittolainen Yhdysvallat, sekä 43 tyhjää. Suomen lisäksi Pohjoismaista Norja ja Islanti äänestivät puolesta. Ruotsi ja Tanska äänestivät tyhjää.

    Päätöslauselmassa vaaditaan, että Israel ”lopettaa viipymättä laittoman läsnäolonsa Palestiinan pakolaisalueilla … [viimeistään] 12 kuukauden kuluessa” ja että sen on ”noudatettava viipymättä kaikkia kansainvälisen oikeuden mukaisia oikeudellisia velvoitteitaan”.

    Lisäksi siinä kehotetaan maita määräämään pakotteita niille, jotka ovat vastuussa Israelin läsnäolon ylläpitämisestä alueilla, ja pysäyttämään aseiden vienti Israeliin, jos niitä epäillään käytettävän siellä.

    Päätöslauselma perustuu Kansainvälisen tuomioistuimen heinäkuussa antamaan neuvoa-antavaan lausuntoon, jonka mukaan Israelin miehitys on lainvastainen. Se ei ole sitova.

    YK:n palestiinalaisten suurlähettiläs Riyad Mansour kutsui äänestystä kuitenkin käännekohdaksi ”taistelussamme vapauden ja oikeuden puolesta”.

    – Se on selkeä viesti siitä, että Israelin miehitys on lopetettava mahdollisimman pian ja että Palestiinan kansan itsemääräämisoikeus on toteutettava, hän sanoi.

    Äänestys järjestettiin vain vähän Israelin tekemän terrori-iskun jälkeen. Tähän päivään mennessä 37 ihmistä oli saanut surmansa kahdessa israelilaisten terrori-iskujen aallossa, jotka tehtiin räjäyttämällä hakulaitteita ja radiopuhelimia Libanonissa ja Syyriassa tiistaina ja keskiviikkona.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Opiskelijoiden velkaantuminen tapahtuu samaan aikaan, kun Orpo-Purran hallitus on heikentänyt opiskelijoiden toimeentuloa siirtämällä opiskelijat pois yleisen asumistuen piiris

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Kelan valinnanvapauskokeilussa köyhät jääneet sivuraiteelle. Kuva Shixart1985 CCO 2.0.
    Politiikka
    11.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Kela tukee rikkaita kaupunkilaisia?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!