Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Afrikalla on katuruokaongelma

    Ulkomaat
    19.9.2024 - 14:03
    Busani Bafana / INTER PRESS SERVICE
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2024
    Kalastaja Godknows Skota esittelee perkaamiaan kaloja. Kuva: Busani Bafana

    Epäviralliset ruokatorit ruokkivat miljoonia Afrikan kaupungeissa, mutta niissä myytävä saastunut ruoka voi tuoda pahaa-aavistamattomalle kuluttajalle sairautta ja pahimmillaan kuoleman. Ruoan riskit syntyvät prosessoimattomasta tai raa’asta saastuneesta ruuasta ja ruoan kehnosta käsittelystä.

    Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaan Afrikan mantereella yli 130 000 ihmistä vuodessa kuolee syötyään saastunutta ruokaa.

    Afrikan kaupunkilaistalouksista arviolta 70 prosenttia ostaa ruokaa katukauppiailta, kioskeista ja perinteisiltä torimyyjiltä. Kansainvälinen karjatutkimusinstituutti ILRI on todennut, että epäviralliset ruokamarkkinat ovat avainasemassa afrikkalaisten ruokaturvan takaamisessa, mutta niiden hygieniakäytännöt saattavat tehdä ruuasta vähemmän turvallista.

    Miljardilasku

    Kalakauppias Godknows Skota myy Zimbabwen pohjoisosassa sijaitsevasta Karibajärvestä pyydettyä kalaa, joka päätyy etelään Bulawayon toreille yli 400 kilometrin päähän.

    – Kala pilaantuu helposti, jos sitä ei käsitellä oikein. Suolaan kalat, jotta ne säilyvät ja varmistan, etteivät ne saastu ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Helsingin yliopiston tuore tutkimus nostaa esiin huolestuttavan kokonaiskuvan siitä, miten sateenkaarinuoret kokevat mielenterveys- ja terveydenhuollon palvelut Suomessa.

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    WHOn mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta. Kuva UN Women Marni Gilbert CCO 2.0.
    Uutiset
    8.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    WHO: Sukupuolittunut eriarvoisuus on rakenteellinen kriisi

    Lapsettomilla naisilla on korkeimmat tulot, vaikka heidänkin vuositulonsa jäivät lapsia saaneiden miesten tuloista noin 10 000 euroa jälkeen. Kuva WendyAvilesR CCO 4.0
    Uutiset
    7.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lapsen syntymä heikentää naisten tuloja

    Paloheinän terveysaseman toiminta jatkuu. Kaupunginvaltuusto pysäytti suunnitelmat lopettaa pohjoisen ja läntisen Helsingin lähiterveysasemat. Kuva Wikimedia Commons
    Politiikka
    6.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Lähiterveysasemien puolustajille erävoitto Helsingissä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!