Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Nykypäivä

    Ulkomaat Politiikka
    Avainsanat: sosialismi, kapitalismi, Yhdysvallat, Kiina
    26.8.2018 - 14:33
    Jouko Koivistoinen
    Digilehti: Tiedonantaja elokuu 2018

    Kun puhutaan maailmassa vallitsevasta voimasuhteesta kapitalismin ja sosialismin välillä, liikutaan mielenkiintoisella ja jatkuvasti liikkuvalla, dialektisella alueella.

    Pohjimmiltaan kysymys on vallasta, kenen käsissä se on, ja mihin ja miten sitä käytetään.

    Historian saatossa on käynyt niin, että kapitalismi on juurtunut tukevimmin Amerikan Yhdysvaltoihin ja Eurooppaan, ja myös joihinkin Aasian maihin.

    Sosialismin hallintamuodokseen ja talousjärjestelmäkseen valinneita maita on toistaiseksi harvakseltaan, mutta niiden joukossa on Kiina, tuo nimenomaan kiinalaisen sosialismin vallassa oleva maa, voimanpesä.

    Muita enemmän tai vähemmän asiaan vaikuttavia liittymiä ovat Brics, SCO, ja Nato. Bricsin muodostavat Brasilia,Venäjä, Intia, Kiina ja Etelä-Afrikka ovat löytäneet toisensa lähinnä luodakseen taloudellisen vastapainon USA:lle. Tässä yhteydessä pitää huomauttaa, että äskettäin Afrikassa pidetyssä Bricsin yleiskokouksessa siihen osallistui mm. Turkki ja suuri osa Afrikan valtioista.

    SCO, Shanghai Cooperation Organization (Shanghain Yhteistyöjärjestö) on taas tätä nykyä mahdollisesti maapallon voimakkain ja merkittävin valtioiden yhteenliittymä.

    Järjestön päätavoitteet ovat terrorismin, separatismin ja ekstremismin vastustaminen.

    Järjestön perustajavaltiot ovat Kazakstan, Kirgiisia, Venäjä, Kiina, Tadzikistan ja Uzbekistan. Tarkkailijajäseninä ovat Mongolia, Pakistan, Intia ja Iran.  Järjestön piiriin kuuluu noin puolet ihmiskunnasta.

    Tässä yhteydessä, kun kolumnin aiheena on  voimasuhde maailmassa kapitalismin ja sosialismin välillä, on syytä nostaa esille kahden suurvallan, Kiinan ja Venäjän erikoissuhde. Molemmat ovat autoritäärisiä, voimastaan tietoisia suurvaltoja, jotka ovat ns. ”Lännen”, etupäässä käytännössä USA:n pakottamina liittyneet yhteen varsinkin turvallisuuspoliittisesti, mutta myös taloudellisesti.

    Maailmanmitassa yhteiskunnalliset ratkaisut sosialismin suuntaan käyvät vuosi vuodelta välttämättömimmiksi, ja vaikka Yhdysvallat säilyneekin aselakeineen ja muine hullutuksineen maailman oikeistolaisimpana valtiona, on sielläkin kasvamassa sosialismiin luottavaa nuorisoa.

    Ja mitä tulee Venäjään, niin lehtitietojen mukaan osa sen väestöstä kaipailee Neuvostoliiton tapaista elämäntyyliä. Venäjän autoritäärisille hallitseville piireille voisi myöskin sopia astetta keskusjohtoisempi vallanpito, varsinkin kun iso itäinen naapuri antaa hyvää mallia yhteiskunnan ja talouden hallinnasta. Ja Venäjällähän on jo valmiiksi kiinalaisen sosialismin sallimat miljonäärit.

                                                 *     *     *

    Kun olin kirjoittanut tämän tekstin tähän saakka, niin presidentti Trump lähetti tweetin maailmalle. Trump twiittaa, että kukaan Iranin kanssa kauppaa tekevä ei tee kauppaa Yhdysvaltain kanssa.

    Trump siis ilmoittaa muulle maailmalle, johon kuuluvat mm. Euroopan Unioni, Venäjä ja Kiina, että valitkaa puolenne, täältä pesee!

    Iranin kauppa on kuitenkin tärkeää ja välttämätöntäkin tietysti iranilaisille itselleen, mutta myös EU:lle, Venäjälle ja Kiinalle. Trumpin twiitit tuskin pahemmin häiritsevät  Venäjää tai Kiinaa, mutta Eurooppaan niillä on vaikutusta. Vaikka Euroopan viralliset piirit vannovat vastustavansa Yhdysvaltojen vetäytymistä Iranin ja muiden sopimusvaltioiden välisestä sopimuksesta, niin eurooppalaiset yritykset pelkäävät amerikkalaisten vaikutusvaltaa.

                                                    *    *    *

    Näin siis Yhdysvallat kykenee yhä edelleen heittämään kapuloita historian rattaisiin kaupallisin keinoin…

    Ja taustalla on amerikkalaisten ottama suojeleva asenne Israeliin ja sen haaveilemaan juutalaisvaltioon.

    Näin siis häntä heiluttaa koiraa maailmanpolitiikassa.

    Koirat haukkuvat, mutta karavaani kulkee…


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Gabi Fechtner Heiko Grupp Rote Fahne
    Ulkomaat
    4.3.2026
    Maria Suutala

    Saksalaispoliitikko syyttää Yhdysvaltoja kolonialistisista pyrkimyksistä Iranissa

    Saksan radikaalivasemmistolaisen MLPD puolueen Gabi Fechtnerin pitämä tuore puhe (3.3.2026) ottaa kantaa Iranin sotaan.

    STTKn tuore laskelma paljastaa raa’an luokkaeron suomalaisessa työelämässä. Kuva Alisdare Hickson CCO 2.0
    Politiikka
    4.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Palkkamalttia kenelle – ja kenen hyväksi?

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Kotimaa
    1.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!