Kaikki tuki ay-liikkeelle
Työnantajien työrukkasena toimiva oikeistohallitus esittää irtisanomisten helpottamista alle 20 hengen yrityksissä. Tämä on iso asia, koska melkein kaikki Suomessa toimivat yritykset ovat tämän kokoisia. Talouselämä-lehden mukaan hallituksen esittämä irtisanomissuojan huononnus koskisi 96,8 prosenttia Suomessa toimivista yrityksistä.
Hallituksen esitys on jatkoa jo toteutetuille huononnuksille. Esimerkiksi vuoden 2017 alusta lähtien työsuhteen alussa olevan koeajan sallittu kesto pidennettiin neljästä kuukaudesta puoleen vuoteen. Koeajan aikana työnantaja voi vapaasti purkaa työsuhteen jopa ilman irtisanomisaikaa. Muistissa on myös työaikaa pidentävä ja lomarahoja leikkaava kiky-sopimus.
Pidämme oikeana ammattiliittojen käynnistämiä toimenpiteitä lakiesityksen kaatamiseksi. Viimeistään nyt on herättävä vastustamaan huononnuksia. Jos aina annetaan periksi, huononnuksille ei näy loppua.
Elleivät ylityökiellot auta, liittojen on siirryttävä käyttämään järeämpiä keinoja. Suomen kommunistisen puolueen Lapin piiri antaa liittojen toimenpiteille täyden tukensa.
SKP:n Lapin piirin työvaliokunta
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!