Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Työttömien Keskusjärjestö: ”Vaadimme lisää työpaikkoja!”

    Kotimaa
    Avainsanat: työttömyys, budjettiesitys
    29.8.2024 - 14:19
    Petra Packalén
    TE palvelut kuvituskuva
    Kuvituskuva: kuvakaappaus mol.fi

    Jo valmiiksi erittäin korkealla tasolla ollut pitkäaikaistyöttömyys on lisääntynyt 7 % viime vuodesta. Työttömien Keskusjärjestön mielestä sen estämiselle ei näytä olevan riittäviä keinoja.

    – Suomen työllisyydellä menee eurooppalaisittain vertailtuna hyvin huonosti. Avointen työpaikkojen määrä on laskenut rajusti. Työpaikkoja oli ilmoitettu julkiseen hakuun heinäkuussa yli puolet vähemmän, kuin edellisenä vuotena (TEM työllisyyskatsaus, Heinäkuu 2024). Missä ovat hallituksen konkreettiset toimenpiteet pitkäaikaistyöttömyyden poistamiseksi, järjestöstä kysytään.

    Toimeentulotuella eläminen on tarkoitettu väliaikaiseksi ja se ei tutkitusti riitä inhimilliseen elämiseen.

    Työttömien Keskusjärjestössä ollaan erityisen huolissaan palkkatuetun työn heikennyksistä, jotka astuvat voimaan 2.9.2024. Palkkatuki on ollut yksi harvoista käytännön keinoista työllistää pitkään työttöminä olleita. Lisäksi työttömyysturvan suojaosan poistaminen on vaikuttamassa osa-aikatyön vähenemiseen. Sosiaaliturvan leikkauksilla hallitus on yrittänyt pakottaa työttömiä töihin, mutta tässä taloustilanteessa vaikutukset ovat päinvastaiset.

    Työttömien köyhyyttä ja ahdinkoa lisäävät myös 2.9.2024 alkavat ansiosidonnaisen työttömyysturvan heikennykset. Moni heistä on putoamassa Kelan toimeentulotuelle, joka vaikeuttaa merkittävästi työttömien arkista elämää. Toimeentulotuella eläminen on tarkoitettu väliaikaiseksi ja se ei tutkitusti riitä inhimilliseen elämiseen.

    – Sosiaaliturvan poistaminen tuskin luo uutta työtä, mutta tekee ihmisten elämisestä mahdotonta. Vaadimme hallitukselta todellisia työllisyystekoja. Olemme valmiita talkoisiin, mutta järjestöjen rahoitusta on leikattu runsaasti. Julkisen sektorin tulisi kantaa vastuu ja työllistää enemmän työttömiä. Lainsäädäntö mahdollistaa teot, hallitukselta puuttuu vain tahto, todetaan Työttömien Keskusjärjestöstä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!