Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Uusi muistomerkki Kemin punaisille

    Kotimaa
    Avainsanat: Kemi, Punakaarti, Selkäsaari, Muistomerkki
    23.10.2018 - 16:34
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja lokakuu 2018

    Kemissä ei käyty vuonna 1918 minkäänlaisia taisteluita. Punakaarti päätti laskea itsensä hajalle ennen valkoisten saapumista. Vastarintaan ei ollut mahdollisuuksia, koska punakaartilla oli vain jokunen haulikko ja revolveri. Paikallinen suojuskunta oli hyvin aseistettu, koska se sai venäläisen varuskunnan päällikön avustuksella keploteltua itselleen Kemiin sijoitetun venäläisen komppanian aseet. Lisäksi paikallinen suojeluskunta oli saamassa vahvistuksia Rovaniemeltä ja Oulusta.

    Selkäsaareen teloituspaikalle

    Punaisten jahtaaminen ja tappaminen alkoi heti, kun valkoiset saivat Kemin hallintaansa. Ensimmäisenä tapettiin 8.2.1918 Kemiin kuljetettu rovaniemeläinen Kaarlo Kurki. Julkinen teloitus tapahtui Kemin torilla. Paikalla oli väkeä, koska kaupungilla oli levitetty ilmoituksia, joissa kansalaisia kehotettiin seuraamaan Kurjen tappamista.

    Julkista teloitusta paheksuttiin kovasti ja siksi seuraavat tapot tehtiin katseilta piilossa, muun muassa Kemin edustalla olevassa Selkäsaaressa.

    Selkäsaaren teloituspaikalle on nyt hankittu muistokivi, jonka paljastustilaisuus pidettiin sunnuntaina 7.10.2018.

    TA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Perustoimeentulotuki ei enää toimi lyhytaikaisena viimesijaisena turvana, vaan yhä useammalle kotitaloudelle siitä on muodostunut pysyvä osa arkea.

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!