”En minä, vaan nuo muut”
YK:n alainen ilmastopaneeli IPCC julkaisi hälyttävän raporttinsa, minkä mukaan ihmiskunnalla on noin kymmenen vuotta aikaa leikata rajusti päästöjään, ennen kuin suuresta osasta palloa tulee elinkelvoton.
Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula kommentoi twitterissä, että toistaiseksi kapitalismin keskeisimpiä yhteensopivuusongelmia ilmastomuutoksen pysäyttämisen kanssa ei ole saatu ratkaistua, ja mikäli asiaan ei tule muutosta, talousjärjestelmämme vaatii pikaista vaihtamista. Kontulan saamasta reaktiosta päätellen hän olisi yhtä hyvin voinut todeta, että Stalin oli oikeastaan ihan hyvä jätkä. Vasemmistolaisen ajatusmaailman vastustaminen vaikuttaa olevan niin tärkeä identiteettikysymys, että sen edessä voi heittää kaiken logiikan ikkunasta ulos ja siinä sivussa vaikka tuhota yhden planeetan.
Jatkuvaan kuluttamiseen ja kertakäyttökulttuuriin kannustavan talousjärjestelmän järjettömyys, kun olemme tilanteessa missä päästöjä ja kuluttamista tulisi kaikin puolin vähentää, olettaisi olevan selvää jokaiselle asiaa yhtään ajattelevalle. Kapitalismi ei suuressa mittakaavassa tule tuottamaan ympäristön kannalta kestäviä ratkaisuja niin kauan kun saastuttava toiminta ja kuluttamiseen kannustaminen on halvempaa ja tuottavampaa. Sitä odotellessa jokaisen odottaisi kantavan kortensa kekoon vähentämällä kuluttamisesta aiheutuvia päästöjään.
Harmillisen moni sen sijaan mutisee Suomen kansalaisten, jotka sijoittuvat globaalissa vertailussa keskimääräisellä per capita hiilijalanjäljellään sijalle 20, mitättömästä vaikutuksesta ja aiheettomasta kurittamisesta, ja syyttää mieluummin ilmastonmuutoksesta Kiinaa (sijalla 99) ja Intiaa (sijalla 133). Samalla hänellä on jaloissaan intialaisesta puuvillasta valmistetut farkut ja hänen kotinsa on täynnä kiinalaista elektroniikkaa ja muovitilpehööriä. Kuluttamiemme hyödykkeiden valmistamisen ja samalla siitä aiheutuvien päästöjen ulkoistaminen kehittyvien maiden harteille on elämäntapamme ja omatuntomme viherpesua. Ei ole uskottavaa odottaa päästövähennyksiä mailta joiden vientituotteita käytämme jos emme samalla tarkastele kriittisesti myös omaa elämäntapaamme.
Vielä kouluiässä olevalta ymmärtäisi selitykset ”en minä, vaan nuo muut” ja ”kun nuo muut niin minäkin”, mutta ilmastopolitiikkaa toivoisi tehtävän erilaisista lähtökohdista. Ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos ei joutsenmerkkiä tunnista.
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!