Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Valtameret kestävän kehityksen keskiössä

    Yleinen Ulkomaat Teoria
    Avainsanat: ympäristö, kestävä kehitys, YK, Valtameret
    26.10.2018 - 17:20
    INTER PRESS SERVICE
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2018

    Sinisen talouden konferenssi etsii suojelun ja käytön tasapainoa

    Valtameret ovat kaiken kestävän kehityksen keskiössä, muistuttaa Peter Thomson, joka on kotoisin Fidšisaarilta ja toimii YK:n erikoisedustajana valtameriä koskevissa asioissa. Meristä ja muista vesistöistä puhutaan 26. marraskuuta Keniassa alkaneessa Kestävän sinisen talouden konferenssissa. Viikkoa ennen sen alkamista mukaan oli ilmoittautunut yli 11 400 henkeä 164 maasta.

    Thomson oli aiemmin Fidšin YK-lähettiläs ja kampanjoi yhdessä muiden saarivaltioiden edustajien kanssa sen puolesta, että valtameret saavat oman kohtansa YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin. Se onnistui: tavoite numero 14 edellyttää merien ja niiden luonnonvarojen suojelua ja kestävää käyttöä.

    Thomson pitää Kenian kokousta erittäin tärkeänä, vaikka se ei ole virallinen YK-konferenssi. Järjestelyistä vastaavat Kenia, Kanada ja Japani. ”Kyse on merien suojelun ja kestävän käytön sovittamisesta yhteen.”

    Muovisaaste merissä herätti

    Thomson kiittelee mediaa siitä, että huoli merien tilasta on viime vuosina noussut voimallisesti suuren yleisön tietoisuuteen. ”Se on tärkeää, koska valtameret ja ilmasto ovat elämän perusta planeetallamme. Hengitysilmamme saa happensa meristä.” Parhaiten tietoa on kulkenut merien muovisaasteista. ”Kertakäyttöistä muovia vastaan on alettu toimia kaikkialla. Merien terveyden heikkenemisen torjunta vaatii kuitenkin paljon muutakin, ja minun tehtäväni on lisätä tietoisuutta siitä”, Thomson selittää.

    Hän muistuttaa, että meret kytkeytyvät tavalla tai toisella kaikkiin kestävän kehityksen tavoitteisiin, joita YK on listannut 17.  ”Esimerkiksi tavoite 12 edellyttää tuotanto- ja kulutustapojen muutosta. Ellei siinä onnistuta, varastamme tulevaisuuden lapsenlapsiltamme.” Thomson painottaa, että merien kohtalo on kaikkien asia, myös sisämaavaltioiden, joiden asukkaat hengittävät samaa ilmaa kuin muutkin ja syövät kalaa.

    Suuria ja pieniä askelia

    Liike-elämä halutaan mukaan merien pelastamiseen. YK:n valtamerikonferenssia vuonna 2017 johtivat Fidši ja Ruotsi. Tammikuussa 2018 Thomson kävi Ruotsin kehitysyhteistyö- ja ilmastoministerin Isabella Lövinin kanssa Davosissa sopimassa, että Maailman talousfoorumi ryhtyy sihteeristöksi Friends of Ocean Action -ryhmälle, johon kuuluu yritysten, kansainvälisten järjestöjen ja akateemisen maailman edustajia.

    ”Se osoittautui hyväksi tavaksi pitää yritysmaailma mukana kestävän kehityksen tavoitteen toteutuksessa.” Kansalaisjärjestöillä on Thomsonin mukaan korvaamaton rooli sen varmistamisessa, ettei ihmiskunta tuhoa elinympäristöään. ”Ilman tätä valvontaa niin todennäköisesti tapahtuisi.”

    Thomson tunnustaa, että yöllä valvoessaan häntä huolestuttaa eniten lastenlasten tulevaisuus ilmastonmuutoksessa. Hän sanoo olleensa itsekin osa ongelmaa, ”mutta en ole omistanut polttomoottorilla toimivaa autoa tällä vuosisadalla, ja vaikka rakastan hampurilaisia, luovuin naudanlihasta kaksi vuotta sitten.”

    Kaupassa käydessään Thomson ärtyy eniten turhista muovikääreistä. ”Revin ne pois ja annan kassalle. Jos kaikki tekisivät niin, se voisi synnyttää nopeita reaktioita yritysten päättävissä elimissä.”

    CARMEN ARROYO – INTER PRESS SERVICE


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    pexels giantasparagus 35501736
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Markku Pitkäranta
    Tilaajille

    Fiktiokuvaus urheilun arjesta

    Kilpailukapitalismin ja voitontavoittelun aikoina erilaiset tuotemerkit vilahtelivat urheilijoiden paidoissa, urheilukenttien seinillä ja pilvenpiirtäjien katoilla.

    pexels lara jameson nettiin
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Olli Savela
    Tilaajille

    Hyvinvointialueiden rahoitus vaatii isoja muutoksia

    pexels karola nettiin
    Kotimaa
    25.2.2026
    Rosa Warski
    Tilaajille

    Toimeentulotuen leikkaukset ovat tie fasismiin

    glenn carstens peters EOQhsfFBhRk unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Pentti Stranius
    Tilaajille

    Uutistulva ja typistetty ”informaatio”

    jon tyson JhVLCDT9jXE unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Kari Ranta
    Tilaajille

    Kaksi outoa ajatusta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!