Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Liikettä vai liikuntaa?

    Kulttuuri
    Avainsanat: kolumnit, urheilu
    21.10.2025 - 11:52
    Punaposki
    Digilehti: Tiedonantaja lokakuu 2025
    Punaposki kolumni

    Liikunta & Tiede -lehden 4/2025 pääkirjoituksessa päätoimittaja Jari Kupila kirjoittaa otsikolla Liike on liikuntaa tärkeämpää muun muassa seuraavaa: ”Ajassamme vallitsee yhteinen käsitys siitä, että liian moni meistä ei liiku riittävästi.” Kupila toteaa lisäksi, että ”Yhteiskunnassa on valuvika, joka passivoi. Arki menee suuntaan, joka lisää istumista ja vähentää liikkumista… Entäpä jos yritämme ratkaista ongelmaamme väärästä päästä. Kun patistamme suomalaisia henkisesti kuormittavien työpäivien päälle vielä lenkille ja jumpalle?”


    Kupila kaipaa siis muutosta tilanteeseen, jossa yritetään saada Suomea liikkeelle lähinnä työpäivän jälkeisinä tunteina. Hänen näkemyksensä mukaan ranteessa piipittävän terveyskellon stressaavat ja jatkuvasti muuttuvat päivittäiset askelmäärätavoitteet olisivat vähemmän kuormittavia, jos kohdistaisimme enemmän huomiota työpäivään ja etenkin työmatkoihin. Pyöräillen, kävellen ja joukkoliikennettä käyttäen kertyy mukava osa päivittäisestä liiketarpeesta.
    Auton ratissa sitä ei kerry, ja lisäksi ruuhkaliikenne ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Hallituksen kehysriihen päätös (22.4.2026) leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustuksia 50 miljoonalla eurolla on aiheuttanut laajaa huolta järjestökentässä.

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!