Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kansa kärsii ja valtio turvaa rahat militarismiin

    Mielipiteet
    Avainsanat: Media, rauha, asevarustelu
    29.10.2025 - 7:00
    Jiri Mäntysalo
    SKP n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo katsoi Tanssii tähtien kanssa  ohjelmaa ja kirjoitti mielipidekirjoituksen. Kuva Jiri Mäntysalo.
    SKP:n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo katsoi Tanssii tähtien kanssa -ohjelmaa ja kirjoitti mielipidekirjoituksen. Kuva: Jiri Mäntysalo.

    Onko oikein, että Suomessa esimerkiksi syöpätutkimukseen joudutaan keräämään varoja yksinomaan vapaaehtoisilla lahjoituksilla ja televisioilloilla, kuten sunnuntaina (26.10.) Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa, kun taas asehankinnoille on rajaton valtion piikki? Miksi julkiset palvelut leikataan kuoliaaksi, jotta veronmaksajien rahaa voidaan siirtää sotilasbudjettiin ja asetehtaiden voittojen kasvattamiseen?

    Pitäisikö ylikalliit F-35-hävittäjät, ”Daavidin linko” ja Nato jättää ennemmin vapaaehtoisten lahjoitusten varaan ja varmistaa, että yhteiskunta huolehtii paremmin ihmisten hoivasta, terveydestä ja hyvinvoinnista?

    Uskottava puolustus on poliittisessa keskustelussa nyt sekoitettu sotaan valmistautumiseen ja hyökkäysaseiden hankintaan, vaikkei rauhaa turvata pommikoneilla. Todellinen turvallisuus rakentuu siitä, että ihmisillä on työtä ja toimeentuloa, kunnolliset asumisolot, terveyttä ja koulutusta – ei siitä, että Suomi varustautuu osaksi suurvallan sotakoneistoa.

    Militarismi ei lisää turvallisuutta, vaan kasvattaa jännitteitä ja sodan vaaraa. Hampaisiin asti aseistautuminen ja ydinasepelotteeseen turvautuminen tekee maailmasta levottomamman ja räjähdysherkän paikan. Kapitalismin hallitessa valtaosaa maailmasta, uskottava puolustus on toki välttämätön, mutta sen on perustuttava nimenomaan puolustukseen – ei suurvalloille kumarteluun, asefirmojen voitontavoitteluun eikä imperialismin logiikkaan.

    Ulko- ja turvallisuuspolitiikka on haluttu päättäjien toimesta jättää kokonaan kansalaiskeskustelun ulkopuolelle. Vähien äänien epädemokraattisilla siirroilla Suomea on viety tilanteeseen, jossa kaiken politiikan oletetaan palvelevan militarismia ja Nato-yhteistyötä.

    Suomen tulee panostaa rauhanpolitiikkaan, diplomatiaan, kansainväliseen solidaarisuuteen, ympäristökriisin torjuntaan ja yhteiskunnalliseen oikeudenmukaisuuteen. Turvallisuus ei synny siitä, kun katsomme toisiamme aseen tähtäimen läpi. Turvallisuutta rakentuu, kun ihmisillä on syy uskoa tulevaisuuteen.

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Petra Packalén Tampere Hämeenkatu
    Kotimaa
    29.10.2025
    TA-Tampere

    Osuuspankit luomaan paikallista hyvinvointia

    Pirkanmaan Osuuspankissa järjestetään edustajiston vaalit 3.-13. marraskuuta.

    Isyysvapaauudistukset ovat olleet osa laajempaa pyrkimystä edistää sukupuolten tasa arvoa ja hoivavastuun jakautumista. Kuva Unsplash.com.
    Uutiset
    28.10.2025
    toimitus

    Miksi isien osallistuminen ei muuta perherakenteita?

    Tuomas Aslak Juuso on toiminut vuosina 2020–2025 alkuperäiskansojen koordinaatioelimen puheenjohtajana. Kuva Saamelaiskäräjät.
    Uutiset
    27.10.2025
    toimitus

    Saamelaiskäräjät ottavat uutta tilaa YK:ssa –alkuperäiskansojen osallistumisoikeus vahvistuu

    30 31 Caracas nettiin
    Ulkomaat
    26.10.2025
    Kauri Suárez
    Tilaajille

    Perustuslain muutos Venezuelassa: uusia haasteita ja vaatimuksia

    Slavoj Žižek on ollut myös poliittisesti aktiivinen Slovenian demokraattisen liikkeen parissa ja on esiintynyt lukuisilla kansainvälisillä foorumeilla. Kuva Cory Doctorow CCO 2.0.
    Teoria
    26.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trumpin rauhanmalli herättää keskustelua – Žižek vertaa toimintaa Chamberlainiin

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Mekanismi M icon