Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tiedonantajan kuvat yli 50 vuodelta Kansan Arkistoon

    Yleinen
    Avainsanat: historia, Media, Kansan arkisto, valokuvaus
    29.12.2025 - 14:39
    Yrjö Hakanen
    Digilehti: Tiedonantaja joulukuu 2025
    6 TA digikuvien luvutus Kansan Arkistoon kuva Yrjö Hakanen
    Tiedonantajan kuvien siirto Kansan Arkistoon on tapahtunut useassa erässä. Välillä erä on vienyt yli 20 hyllymetriä, mutta viimeisin mahtui pienelle kovalevylle, vaikka kuvia oli 85 000. Kuvassa digikuvia koonnut Tapio Latvanen ja Kansan Arkiston johtaja Marita Jalkanen ja kuva-arkiston tutkija Pia Pursiainen (keskellä). Kuva: Yrjö Hakanen

    Tiedonantajan julkaisija, Kustannusyhtiö TA-Tieto, on luovuttanut Kansan Arkistoon lehden valokuva-arkistot vuoteen 2020 asti. Viimeisimmässä erässä oli digikuvia 85 000, paperikuvia 65 muuttolaatikkoa ja negatiiveja kymmeniä kansioita. Kaikkiaan Kansan Arkistossa on nyt Tiedonantajan kuvia viideltä vuosikymmeneltä alustavan arvion mukaan yli puoli miljoonaa, kun negatiivikuvat luetaan mukaan.


    Tiedonantajan kuva-arkisto on monella tavalla poikkeuksellisen tärkeä. Se painottuu kuviin työväenliikkeen joukkotoiminnasta ja kansalaisliikkeistä ympäri maata. Valtamediasta poiketen suurin osa kuvista on työpaikoilta, mielenosoituksista, solidaarisuustoiminnasta, ruohonjuuritason aktivismista ja vasemmistolaisesta kulttuurista. Tiedonantajan kuvaajat dokumentoivat SKP:n tapahtumia ja hajaannusta kuvilla, joita muilla medioilla ei ole.


    Kaiken kaikkiaan Tiedonantajan valokuvat ovat tärkeä osa työväenliikkeen kuvallista perintöä ja historiallista ymmärrystä. Nyt ne ovat entistä laajemmin tutkijoiden ja työväenliikkeen historiasta kiinnostuneiden tavoitettavissa.

    ”Upea kokoelma”


    Uusimman digitaalisten kuvien kokoelman vastaanottivat ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    29.12.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Mitä muistelemme, mitä juhlimme?

    Itsenäisyyspäivä taputeltiin jälleen ja omalle koetulle vapaudelle on taputeltu.

    12 Kuva 1 Tarjoilijan työ on kutsumusammatti. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Yleinen
    29.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Tarjoilija rakastaa työtään

    LocationVenezuela
    Ulkomaat
    29.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Guillermo – kalastaja kriisin keskellä

    pexels ingo 109629
    Ulkomaat
    29.12.2025
    TA
    Tilaajille

    Saksassa vaaditaan korkeampia eläkkeitä

    Ulkomaat
    29.12.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern joulukuu 2025

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!