Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pavista tehdään dokumenttielokuva

    Kulttuuri
    Avainsanat: Pavi, tanssilavat
    2.5.2024 - 14:55
    Ari Sardar
    Pavista kertovan dokumenttielokuvaan tekijä on pitkän linjan dokumenttielokuvaohjaaja Jari Kokko.

    Helsinki-Paviljonki eli tuttavallisimmin Pavi on työväenliikkeen vapaaehtoisvoimin rakentama lavatanssipaikka. Pavi sijaitsee Vantaalla Itä-Hakkilassa noin 18 km:n päässä Helsingistä. Helsinki-Paviljonki aloitti toimintansa vuonna 1965 kuului silloin Helsingin maalaiskuntaan, josta juontaa myös Helsinki-nimi.

    Ensi vuonna Pavi siis täyttää 60 vuotta. Tätä juhlavuotta tullaan juhlistamaan muuan muassa Pavista kertovalla dokumenttielokuvalla. Sen tekijä on pitkän linjan dokumenttielokuvaohjaaja Jari Kokko.

    Elämän makuinen aihe

    – Eihän tanssilavoista ole liikaa tehty dokumenttielokuvia, aloitti Kokko vastauksensa mistä lähti kiinnostus tehdä dokumenttielokuva Pavista.

    – Sehän on elämän makuinen aihe, joista tykkään. Ihan sama mihin suuntaan kääntää kameran, niin aina tarttuu oikeata ihmistä ja elämää, Kokko jatkaa.

    Lavatanssikulttuuri on monelle tuttu ainakin jollakin tasolla, varsinkin mielikuvana. Mutta mitä kaikkea se onkaan nykypäivänä?

    Dokumenttiohjaaja Kokko tiesi siitä jonkin verran ennen kuin alkoi tekemään dokumenttia Pavista, mutta mikä häntä yllätti aiheessa?

    – Ehkä se suurin yllätys oli ennen kaikkea talkooporukan sitoutuneisuus. Pavilla on ihmisiä, jotka ovat kymmeniä vuosia hoitaneet sitä talkoovelvollisuuttaan. Siitä syntyy tietty henki, ollaan yhtä perhettä, Kokko kertoo.

    – Samaa voi sanoa tietysti tanssijoista. Monet ovat käyneet Pavilla kymmeniä vuosia ja ovat kenties tavanneet ensimmäisen kerran Pavilla. Jotkut ovat menneet naimisiin ja romanssi syttynyt Pavilla ja edelleen käyvät siellä, Kokko jatkaa.

    – Tämmöinen jatkuvuus ja sitoutuneisuus, kyllähän se jostain kielii, että jotain lavatanssikulttuurissa täytyy olla, kun se näin pitkään kantaa, Kokko pohdiskelee.

    Talkooporukan ja tanssijoiden lisäksi kolmas kulmakivi lavatanssikulttuurissa on tietysti muusikot.

    – Monta artistia olen haastatellut ja samanlainen sitoutuneisuus ja rakkaus lajiin sekä intohimo on sielläkin, sekä sama vaatimattomuus, Kokko toteaa.

    Dokumenttielokuvalle Pavista ja sen lavatansseista onkin siis monia mielenkiintoisia tekijöitä.

    – Siitä tämän elokuvan ideakin, että tanssi-iltoina toistuu sama näytelmä. On talkooporukka, tanssijat ja muusikot. Jokainen tarvitsee toistaan. Ilman yhtä ei syntyisi mitään ja yhdessä isompi kuin osiensa summa. Se tuntuu nykyaikanakin hienolta idealta, kun pohditaan nykyistä elämänmenoa ja esimerkiksi hallituksen politiikkaa. Kaikki ovat tasa-arvoisia ja kaikki saavat tanssia. Tuommoinen utopia toimii – tai ehkä ei pitäisi sanoa utopia – ehkä sen pitäisi olla todellisuus mikä pitäisi olla, Kokko pohdiskelee.

    Painopiste tässä päivässä

    Pavin ansiokas historia tulee Kokon dokumenttielokuvassa esiin ihmisten kautta, niin muusikoiden, tanssijoiden kuin talkoolaistenkin. Tulevan elokuvan painopiste on kuitenkin tässä päivässä. Toki tullaan kuulemaan tanssilavan perustamisesta ja muista tärkeistä vaiheista.

    Nykypäivänä Pavi on vahvasti perinteissä kiinni, mutta uuttakin on tullut. Esimerkkinä Kokko mainitsee naistenhaun.

    – On yllättävää kuinka todella onnellisia ihmiset ovat, kun ovat Pavilla tanssimassa, Kokko kertoo tuntemuksiaan nykypäivän Pavista.

    – He todellakin saavat siitä jotain muutakin kuin liikuntaa. Pavilla on kyllä erityinen tunnelma, hän jatkaa.

    Pavilla ihmiset keskittyvät yhdessä oloon ja tanssiin. Alkoholitarjoilua Pavilla ei ole koskaan ollut ja se onkin aina erottanut Pavin monista muista tanssi- ja illanviettopaikoista.

    Pavi luo tunnelmaa koko alueelle

    Pavi sijaitsee alueella, joka on lähinnä teollisuusaluetta ja pelkästään olemassaolollaan virkistää paikkaa. Toivottavaa olisikin, että Vantaan kaupunki antaisi Paville sen ansaitseman arvon ja antaisi kunnollisen pitkän ajan vuokrasopimuksen Paville.

    – Pavihan tuo Vantaalle tosi paljon hyvää mainetta ilmaiseksi, Kokko muistuttaa.

    Pavin ainutlaatuinen tunnelma alkaa jo rakennuksesta.

    – Paikkahan näyttää perinteiseltä tanssilavalta. Pelkästään se, että pääse käymään Pavilla sisällä voi olla elämys, Kokko sanoo.

    Työväenliikkeen voiman näyte

    Pavin rakentaminen ja pyörittäminen oli yksi monista työväenliikkeen voimannäytöistä 60-luvulla. Valitettavan moni tuon aikakauden saavutuksista on kuitenkin menetetty. Pavi on kuitenkin elossa ja hyvinvoiva. Eikä vähinten siihen ole vaikuttanut Pavilla oleva hyvä yhteishenki. Olivat sitten osallistujat talkoolaisia, tanssijoita tai muusikoita.

    Kokkokin innostuu muistelemaan työväenliikkeen historiaa omasta näkökulmasta. Hän on kotoisin pieneltä paikkakunnalta Viitasaarelta Keski-Suomesta. Hän muistaa kuinka tärkeää työväenliike oli lapsena.

    – Ne vaput on jäänyt lapsena mieleen, Kokko muistelee.

    – Isä oli kuitenkin kommunistien kunnanvaltuutettu ja Rakennusliitossa. Sitä yhteistä tekemistä ja oli yhteisiä mökkejä ja kaikkea tällaista oli paljon, Kokko jatkaa.

    Tiedonantaja jää innolla odottamaan Kokon dokumenttielokuvan valmistumista ja Pavin 65-vuotista juhlavuotta. On hienoa, että Pavin ansiokasta toimintaa kunnioitetaan dokumenttielokuvan muodossa.

    Pavin alkukesän ohjelmisto

    ke 17.04. Markku Aro & Diesel

    Fusku 1 / Maija

    pe 19.04. Sinitaivas

    Rumba-Bolero 1 / Maija

    su 21.04. Johanna Rantsi & Tunturitäh

    ke 24.04. Helminauha + Kaksi Viljaa

    Foksi 1/ Maija

    pe 26.04. Antti Ahopelto & Etiketti

    Hidas valssi 1 / Maija

    su 28.04. Kaija Pohjola & Norolan pojat

    ke 01.05. Teemu Roivainen & Energia

    Bugg 1 / Maija

    pe 03.05. Ässät

    Cha-Cha 1 / Maija

    su 05.05. Juha Matti & Yötaivas

    ke 08.05. Marita Taavitsainen &

    Riskit Herrat

    Tango 1 / Maija

    pe 10.05. Saija Tuupanen & eXmiehet

    Hidas valssi 2 / Maija

    su 12.05. Matti-Sakari &

    Pekkaniskan pojat

    ke 15.05. Tomi Markkola & Kipinä /

    Sanna Jäänvirta

    Valssi / Maija

    pe 17.05. Teemu Ahtonen & Formaatti

    Bugg 2 / Maija

    su 19.05. Eija Sinikka & Foxpop

    ma 20.05. Tanssikurssi-ilta

    Cha-Cha ja Tango / Kati

    ke 22.05. Weranta

    Fusku 2 / Maija

    pe 24.05. Neitoset // Armi Tenkula &

    Afrikan Tähti

    Suomisalsa / Maija

    su 26.05. PNP + Henri Jokinen

    Rumba-Bolero 2 / Maija

    ke 29.05. Joonas Erkkilä & Unelma

    Jive 1 / Maija

    pe 31.05. Pirita Niemenmaa & MiSio

    Foksi 2 / Maija

    su 02.06. Leif Lindeman & Rosette

    ke 05.06. Hurma + Riskit Herrat

    Tango 2 / Maija

    pe 07.06. TT Purontaka & Tähtitaivas

    Argentiinalainen tango / Maija

    su 09.06. Charles Plogman &MiSio

    ke 12.06. Taikakuu

    Fusku 3 / Maija

    pe 14.06. Eija Kantola & Omega

    Cha-Cha 2 / Maija

    su 16.06. Channel Four

    ma 17.06. Tanssikurssi-ilta

    Rumba ja hidas lavafoksi / Kati

    ke 19.06. Sinitaivas

    Rumba-Bolero 3 / Maija

    pe 21.06. Reeta & Suvi + Nieminen &

    Litmanen

    su 23.06. Tomi Markkola & Kipinä

    ke 26.06. PNP + Henri Dean Jokinen

    Tango 2 / Maija

    pe 28.06. Nina Åkerman & Mantra

    Hidas valssi 1 / Maija

    su 30.06. Neitoset & Sami Rosholm Suomisalsa / Maija

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon