Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Kotimaa
    Avainsanat: USA, Arvot ja asenteet, MAGA
    1.3.2026 - 7:00
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Maga-liikkeen arvopohja ei resonoi laajasti suomalaisessa yhteiskunnassa. Kuva: Elvert Barnes CCO 2.0

    EVA:n tuore arvo- ja asennetutkimus paljastaa poikkeuksellisen jyrkän muutoksen suomalaisten suhtautumisessa Yhdysvaltoihin. Luottamus Yhdysvaltoihin on romahtanut vain kahdessa vuodessa, ja maa nähdään nyt aiempaa useammin epävakaana, arvaamattomana ja laajentumishaluisena suurvaltana. Tiedot käyvät ilmi Elinkeinoelämän valtuuskunnan (EVA) syksyllä 2025 keräämästä tutkimusaineistosta, jonka tulokset julkaistiin 28.2.2026.

    Tutkimuksen mukaan 73 prosenttia suomalaisista pitää Yhdysvaltoja epävakaana ja arvaamattomana toimijana. Vuonna 2023 näin ajatteli vain 35 prosenttia. Muutos on harvinaisen suuri ja kertoo syvästä epäluottamuksen kasvusta.

    EVAn toimituspäällikkö ja analyysin kirjoittaja Sami Metelinen kuvaa muutosta merkittäväksi:

    ”Muutos näkyy jo tässä lokakuussa 2025 kerätyssä aineistossa eli ennen vuoden 2026 alun uutisotsikoita. Tulokset viittaavat siihen, että kyse on laajemmasta luottamuksen heikkenemisestä eikä vain hetkellisestä reaktiosta yksittäisiin tapahtumiin”, sanoo EVAn toimituspäällikkö Sami Metelinen, sanotaan tiedotteessa (28.2.2026).

    Arvio Yhdysvaltojen suurvaltapolitiikasta on myös koventunut. 51 prosenttia suomalaisista pitää Yhdysvaltoja laajentumishaluisena suurvaltana, mikä on 27 prosenttiyksikköä enemmän kuin kaksi vuotta aiemmin. Huomionarvoista on, että tämä näkemys ei rajoitu vain Yhdysvaltoihin kriittisesti suhtautuviin ryhmiin, vaan sitä esiintyy myös oikeistopuolueiden äänestäjissä.

    Metelisen mukaan suomalaisten suhtautumisessa Yhdysvaltoihin näkyy uusi perusvire: yhteistyön tarve tunnistetaan, mutta luottamus kumppanin ennakoitavuuteen on heikentynyt. ”Suomalaisten suhtautumisessa Yhdysvaltoihin näkyy uusi perusvire: yhteistyön tarve tunnistetaan, mutta luottamus kumppanin ennakoitavuuteen on heikentynyt. Kun maailma on muutenkin epävarma, arvaamattomuus kumppanissa koetaan erityisen riskialttiina”, sanoo Metelinen.

    Trumpin politiikka jakaa suomalaisia

    Tutkimuksessa kysyttiin myös arviota presidentti Donald Trumpin vaikutuksesta Yhdysvaltojen suhteisiin Euroopan kanssa. 49 prosenttia suomalaisista katsoo, että Trump on lyhyessä ajassa muuttanut Yhdysvallat Euroopan ystävästä Euroopan vastustajaksi. Vain 22 prosenttia ei yhdy arvioon, ja 29 prosenttia ei ota kantaa.

    Eduskuntapuolueiden välillä erot ovat suuria: vasemmistoliiton, vihreiden, RKP:n ja SDP:n äänestäjistä selvät enemmistöt ovat samaa mieltä väitteen kanssa, kun taas hallituspuolueiden äänestäjissä näkemys on selvästi harvinaisempi.

    Tämä jakolinja heijastaa laajempaa poliittista ristiriitaa, jossa suomalaiset arvioivat Yhdysvaltojen roolia paitsi turvallisuuspoliittisena kumppanina myös ideologisena toimijana.

    Yhdysvallat koetaan välttämättömäksi kumppaniksi – mutta epäluottamus kasvaa

    Vaikka epäluulo kasvaa, suomalaiset eivät näe Yhdysvaltoja merkityksettömänä. Päinvastoin:

    • 71 % pitää Yhdysvaltoja tärkeänä kauppakumppanina.
    • 55 % katsoo, että maa on edelleen keskeinen länsimaisten arvojen puolustaja.
    • 55 % pitää Yhdysvaltoja tärkeänä kumppanina Suomelle.

    Samalla kuitenkin 47 prosenttia suomalaisista arvioi Yhdysvallat epäluotettavaksi sopimuskumppaniksi. Tämä kertoo nopeasti kasvaneesta epäluuloisuudesta maan poliittista toimintakykyä ja sitoumusten pitävyyttä kohtaan.

    MAGA-liike jakaa suomalaisia

    Tutkimuksessa tarkasteltiin myös Trumpia tukevaa MAGA-liikettä (Make America Great Again). Neljäsosa suomalaisista (25 %) arvioi, että liike on tullut jäädäkseen, koska se puuttuu ”aitoihin ongelmiin”. Perussuomalaisten äänestäjistä näin ajattelee 66 prosenttia ja kokoomuksen äänestäjistä 35 prosenttia.

    Samaan aikaan enemmistö suomalaisista liittää MAGA-liikkeeseen konservatiivisia ja kristillisiä arvoja sekä useita kielteisiä piirteitä. Tämä kertoo siitä, että liikkeen poliittinen ja kulttuurinen vaikutus tunnistetaan, mutta sen arvopohja ei resonoi laajasti suomalaisessa yhteiskunnassa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Israel on hyväksynyt lain, joka mahdollistaa kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille.

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!