Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Torilla tavataan Tampereella!

    Kotimaa
    19.4.2024 - 10:34
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja huhtikuu 2024

    Tampereen Mahdollisuuksien tori ja Sosiaalifoorumi järjestetään lauantaina 18.5.2024 Finlaysonin alueella Väinö Linnan aukiolla ja Työväenmuseo Werstaan tiloissa. Tapahtumat keräävät yhteen paikallisia järjestöjä, yhteisöjä ja verkostoja jotka pyrkivät edistämään globaalia tasa-arvoa, ihmisten hyvinvointia sekä ihmisoikeuksien ja ihmisarvon toteutumista.

    Sosiaalifoorumi kerää yhteiskunnalliset järjestöt, liikkeet, verkostot ja kansalaiset yhteen keskustelemaan yhteiskunnan ja ympäristön tulevaisuudesta. Ohjelmassa on paljon kiinnostavaa kuultavaa.

    Brasilian köyhien talonpoikien taistelu maasta -keskustelun järjestää Uuden Brasilian ystävät. Brasiliassa viljelymaat ovat keskittyneet muutamien suurtilallisten käsiin. Köyhät talonpojat valtaavat tätä käyttämätöntä maata elättääkseen itsensä, jonka johdosta suurtilalliset lähettävät sotilaspoliiseja ja pyssymiehiä terrorisoimaan ja jopa murhaamaan talonpoikia. Vainoista huolimatta talonpojat taistelevat agraarivallankumouksen puolesta, jonka tavoitteena on jakaa maat sitä kyntäville.

    Siemenet versovat -taidenäyttely on nähtävissä Werstaan Pajalla 16.-19.5.. Taidenäyttely kunnioittaa Meksikossa 2010 surmattujen, ihmis- ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Venäjän sotilaallis‑isänmaallinen kasvatus on viime vuosina muuttunut koko yhteiskunnan läpäiseväksi vallankäytön välineeksi.

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!