Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ystävyysseurojen avustuksia lopetettiin

    Kotimaa
    25.3.2024 - 10:23
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja maaliskuu 2024
    Sari Multala
    Sari Multala on Kokoomuksen kansanedustaja vuodesta 2015 ja Orpon hallituksen tiede- ja kulttuuriministeri kesäkuuta 2023 alkaen. Kuva: Lauri Heikkinen

    Opetus- ja kulttuuriministeriö teki ystävyysseurojen rahoituksiin mittavia leikkauksia. Maaliskuussa tulleiden päätöstietojen mukaan Suomi-Kuuba-seuran valtionapu lakkautetaan kokonaan.

    – Valtionavustuksella on keskeinen rooli seuran toiminnan rahoittamisessa. Äkillisesti tapahtuva avustuksen lopettaminen tulee merkitsemään seuran toiminnan supistamista ja luultavasti joidenkin toimintamuotojen lopettamista kokonaan. Jäsenten tuki seuralle tulee olemaan entistä tärkeämpää, sillä käytännössä jäsenmaksutuotot jäävät ainoaksi tavaksi kattaa perustoiminnan kustannuksia, kerrotaan Suomi-Kuuba-seurasta.

    Myös Suomi–Venäjä-seura sai kielteisen päätöksen valtionapuhakemukseensa.

    – Päätös on seuran kannalta surullinen, joskin odotettu. Tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala ilmoitti ystävyysseurojen avustusehtojen muutoksesta ja Suomi–Venäjä-seuran valtionavun lakkautuksesta eduskunnan täysistunnossa 12.10.2023. Samalla ystävyysseurojen kokonaispotti liki puolittui, joten päätösten tekeminen ei ole ollut varmastikaan helppoa. Seura haki avustusta, sillä seuran nykyiset säännöt ja toiminta vastaavat myös uudistettuja avustusehtoja.

    Kielteisen päätöksen riskiin oli seurassa varauduttu.

    – ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Venäjän sotilaallis‑isänmaallinen kasvatus on viime vuosina muuttunut koko yhteiskunnan läpäiseväksi vallankäytön välineeksi.

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!