Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Presidentti valehteli opiskelijoille

    Kotimaa
    Avainsanat: mielenosoitus, presidentti, yliopisto, opiskelijat, valtaus, leikkauspolitiikka
    29.9.2023 - 16:00
    Tiedonantaja
    Sauli Niinistö opiskelijoiden ympäröimänä.

    Tasavallan presidentti Sauli Niinistö vieraili Helsingin yliopistolla torstaina mennessään Maanpuolustuskurssiyhdistyksen järjestämään seminaariin, jossa hän käytti avauspuheenvuoron. Tilaisuuden jälkeen presidentti jäi hetkeksi keskustelemaan yliopiston vallanneiden opiskelijoiden kanssa.

    Helsingin yliopiston opiskelijat ovat pitäneet yliopiston päärakennusta nyt vallattuna 13.9. lähtien. He vaativat hallitusta perumaan suunnitellut leikkaukset ja niiden sijaan varmistamaan niin opiskelijoiden kuin muidenkin riittävän toimeentulon ja hyvinvoinnin. Presidentin vierailu toi valtaukselle lisää näkyvyyttä, mutta tukea Sauli Niinistöltä ei herunut.

    Presidentti korosti kommenteissaan Suomen velkaantumista, jota hallituskin käyttää leikkausten perusteena, ja uhkasi, että opiskelijat joutuvat maksamaan nyt otettavat velat. Lisäksi hän kertoi itse käyneensä aikoinaan kesät talvet töissä opintojen ohella ja pelastaneensa siten Suomen nykypolville.

    Presidentti valehteli

    Suomen kommunistisen puolueen pääsihteeri Tiina Sandberg pitää Niinistön kommentteja perusteettomina ja porvaripolitiikan pönkittämisenä.

    – Sen, että tilanne on joskus ollut huonompi, ei koskaan pitäisi olla mikään peruste heikennyksiin. Minun käsitykseni mukaan yhteiskuntien tulisi pyrkiä kehittymään, ei taantumaan, tiivisti Sandberg.

    Hän ei myöskään pidä asianmukaisena sitä, että Niinistö katsoo asiakseen asettua tukemaan leikkauspolitiikkaa.

    – Vaikka Niinistö onkin aiemmin toiminut Kokoomuksen kansanedustajana ja ministerinä, ei hänen nykyisessä asemassaan kannattaisi lähteä ajamaan porvaripolitiikan rattailla valmiiksi hyvin toimeentulevien asiaa.

    Sandberg muistuttaa myös siitä, että nimenomaan Kokoomus vastusti aikanaan ankarasti maksutonta koulutusta ja pyrki siten estämään vähänvaraisempien mahdollisuuden kouluttautumiseen. Lopuksi hän toteaa presidentin puhuneen vähintäänkin puolitotuuksia.

    Toisekseen juuri Kokoomuksen johdolla Suomi ottaa nyt valtavasti velkaa, ei hyvinvointiin, terveyspalveluihin tai sosiaaliturvaan, vaan aseisiin ja rikkaiden verohelpotusten maksamiseen.

    – Minusta on selvä vale väittää, että nykyisten opiskelijoiden suurin ongelma olisi valtion velkaantuminen opiskelijoiden toimeentulon vuoksi. Ensinnäkään ei voida väittää, että hyvinvointivaltion alasajon pysäyttäminen vaarantaisi Suomen valtion talouden, Sandberg toteaa.

    Hänestä huolestuttavaa olisi pikemminkin hyvinvointivaltion totaalinen tuhoaminen lyhyt näköisten säästöjen vuoksi. Hän myös painottaa, ettei Suomi suinkaan nytkään velkaannu taatakseen heikoimpien toimeentulon.

    – Toisekseen juuri Kokoomuksen johdolla Suomi ottaa nyt valtavasti velkaa, ei hyvinvointiin, terveyspalveluihin tai sosiaaliturvaan, vaan aseisiin ja rikkaiden verohelpotusten maksamiseen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    AKYS
    Uutiset
    31.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    400 lasta vankiloissa: järjestöt kutsuvat helsinkiläiset kaduille Palestiinan puolesta

    Pidätettyjen joukossa on Arabikansojen ystävyysseura AKYSin tiedotteen (30.1.

    Kuva2
    Tutkimus
    30.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa ei ole toimintamallia varhaislapsuuden taide- ja kulttuuripalveluille?

    pexels novillolapeyra 12608564
    Mielipiteet
    29.1.2026
    Sari Mikkola
    Tilaajille

    EU:n kohtuuhintaisen asumisen eurooppalainen suunnitelma

    Veikko Koivusalo 21.5.2013 –kuva toivo koivisto kopio
    Uutiset
    29.1.2026
    Yrjö Hakanen

    Työväenliikkeen valokuvaaja on poissa

    Caracas from El Calvario
    Ulkomaat
    29.1.2026
    TA
    Tilaajille

    Venezuelan hallitus torjuu väitteet salaisista neuvotteluista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!