Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Uuden oppimisen moninaisuus

    Kotimaa
    26.9.2023 - 12:27
    Jiri Mäntysalo
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2023

    Osaaminen näkyviin -viikkoa vietetään 2.-8.10. kolmatta kertaa. Viikko on toistaiseksi vielä melko tuntematon isolle osalle ihmisiä, vaikkakin sen aiheet koskettavat kaikkia. Mielestäni meidän olisikin syytä tuoda joukolla paitsi osaamistamme näkyviin, myös tämä viikko näkyviin!

    Demokraattinen sivistysliitto on mukana viikolla. Haluamme puhua ja toimia pitkäjänteisessä työssämme kansalaisyhteiskunnassa ja järjestötoiminnassa hankitun osaamisen arvostuksen nostajina. Järjestöissä ja erilaisissa toimintaryhmissä tehdään valtavasti tärkeää vapaaehtoistyötä, jossa tekemisen skaala on hyvin laaja. Aktivismia harjoittaessa kertyy huomaamattakin tietoa ja taitoja, joista on muussa elämässä apua ja hyötyä.

    Elinikäistä, jatkuvaa oppimista pitäisi jatkossa pystyä paremmin näkemään ehdottomana hyötynä työnhaussa ja työelämässä.

    Elinikäistä, jatkuvaa oppimista pitäisi jatkossa pystyä paremmin näkemään ehdottomana hyötynä työnhaussa ja työelämässä. Tässä on kehittymisen varaa paitsi työnantajien suhtautumisen, myös työnhakijoiden ja -tekijöiden sekä työvoimaviranomaisten ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!