Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pelko paremmasta Iranista?

    Ulkomaat
    20.4.2023 - 12:21
    Ahti Tapiola
    Digilehti: Tiedonantaja huhtikuu 2023
    Meidan Emam -aukio
    Meidan Emam on merkittävä historiallinen aukio Isfahanissa

    IRANISSA SYYSKUUN puolivälissä 2022 kadut täyttyivät mielenosoituksista. Tällä kertaa alkusysäys niille oli nuoren iranilaisen 22-vuotiaan Mahsa Aminin kuolema. Amini pidätettiin, kun hän oli ensimmäistä kertaa vierailemassa sukulaisten luona maansa pääkaupungissa Teheranissa. Syy pidätykseen oli, ettei hänen huivinsa viranomaisten mukaan kunnolla peittänyt hiuksia. Pidätyksen yhteydessä hänet pahoinpideltiin, jonka seurauksena Amini kuoli.

    Aminin kuolemaa seuranneet protestit Iranin nykyhallintoa vastaan ovat jatkumoa vuonna 2021 heinäkuussa alkaneille protesteille, jotka saivat alkunsa maata koitelleesta vesipulasta sekä 2022 huhtikuussa alkaneille protesteille ruuan hinnan korotuksia vastaan.

    Käytännössä Iranissa on ollut toistuvasti laajoja protesteja ja protestiliikkeitä sen jälkeen, kun vuoden 1979 vallankumous päättyi islamistien vallankaappaukseen.

    Monille Iranissa ja varsinkin sen ulkopuolella tuli yllätyksenä, että islamistit onnistuivat kaappaaman vallan. Vielä suurempi yllätys oli, että islamistit pystyivät pysymään vallassa ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!