Ei ydinaseita tai Nato-tukikohtia Suomeen
HETKITTÄIN TUNTUU, kuin eläisimme George Orwellin romaanissa. Sota tuntuu olevan ainut tie rauhaan. Sotilasliitto Naton kutsumanimi on muuttunut puolustusliitoksi. Ydinaseista puhutaan ydinsateenvarjona, ikäänkuin ne suojaisivat ihmiskuntaa eivätkä uhkaisi henkeä ja elämää.
Me Helsingin rauhantoimintaryhmässä emme hyväksy tällaista uuskieltä. Kenen tarpeita se oikein palvelee? Rauha syntyy rakentamalla rauhaa. Asevienti hyödyttää aseteollisuutta. Ydinaseet eivät suojele ketään.
Olemme kokoontuneet tähän mielenosoitukseen vastustamaan ydinaseiden ja Naton sotilastukikohtien sijoittamista Suomeen. Natoon liittyy kuitenkin piirre, joka tekee näistä asioista puhumisen mutkikkaaksi.
Nato on käytännössä Yhdysvaltojen määräysvallan alla oleva sotilasliitto. Vaikka sen muodollinen päätöksenteko on konsensukseen pohjaavaa, Yhdysvallat on se käytännön sotilaallinen voima, jonka varassa Nato toimii. Tähän kiinnittivät äskettäin huomiota tutkimusjohtaja Hanna Ojanen ja emeritusprofessori Martti Koskenniemi. Natossa konsensus ei ole sama asia kuin yksimielisyys.
Näistä ...