Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vastine: Bakuninin valta-analyysi pitää vihdoin ottaa vakavasti

    Teoria
    19.1.2023 - 12:03
    Oulun anarkistiliitto
    Digilehti: Tiedonantaja tammikuu 2023
    Mihail Bakunin
    Mihail Bakunin oli venäläinen vallankumouksellinen

    KAI LEIVON kirjoitus (TA 12/22) sisälsi lukuisia ongelmallisia väitteitä anarkismista yhteiskunnallisena aatteena. Lähtemättä tässä nyt purkamaan niitä kaikkia, haluamme anarkisteina esittää voimakkaan erimielisyytemme muun muassa siinä esitetystä mielipiteestä, että anarkismista olisi ollut työväenliikkeelle aina enemmän haittaa kuin hyötyä.

    Yksi osoitus anarkismin yhteiskuntaa positiivisesti muokkaavasta kontribuutiosta on, että tällä hetkellä kaksi lupaavimmista vallankumouksellisista pyrkimyksistä, Syyrian autonomisen alueen demokraattinen konfederalismi sekä Meksikon zapatista-vallankumous, ovat molemmat hyvin voimakkaasti anarkismivaikutteisia liikkeitä. Myös Espanjassa anarko-syndikalistinen liike on niin historiallisesti kuin ajankohtaisestikin merkittävä ja edelleen aktiivinen ja elinvoimainen yhteiskunnallinen toimija.

    Leivo väittää Bakuninia ensimmäisen internationaalin hajottajaksi. Sen hajottamisesta voi kuitenkin olla montaa mieltä – aivan yhtä moni historioitsija on poliittisesta kannastaan huolimatta tulkinnut sen Marxin syyksi. Voisiko todellisuus olla sellainen, että molemmilla olisi ollut varaa toimia ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    ”Me tulemme tuomioistuimen kautta hakemaan PAMin osa-aikaisille jäsenille korvausta työsopimuksen ylittäviltä tunneilta. Haemme tähän useampia jäseniä mukaan.

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!