Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Natoon liittyminen ei estä sotia

    Pääkirjoitukset
    Avainsanat: NATO, asevarustelu
    25.5.2022 - 15:20
    Petra Packalén
    Petra Packalén pääkirjoitus Tiedonantaja

    Eduskunnan päätös hakea Suomelle jäsenyyttä sotilasliitto Natossa vei maaltamme liittoutumattomuuden lopullisesti. Osittain sitä murennettiin jo vuonna 2014, kun Suomi allekirjoitti ilman eduskuntakäsittelyä isäntämaasopimuksen Naton kanssa. Vaikka jäsenhakemusta käsiteltiin edes hiukan laajemmin, tehtiin se kovalla kiireellä ja täysin ilman mahdollisuuksia ottaa kantaa tai asettaa reunaehtoja.

    Suomalaisia on peloteltu sodalla jo usean kuukauden ajan. Suurimpina pelonlietsojina ovat toimineet isot mediat, jotka nostavat valikoiden kommentteja vallanpitäjiltä ja päästävät ääneen lähinnä Nato-myönteisiä ”asiantuntijoita”. Tällainen mielipiteiden muokkaus ei toki ole alkanut vasta tänä keväänä Venäjän hyökkäyssodan johdosta Ukrainassa, vaan sillä on jo vuosikymmeniä pitkä historia.

    Sodalla pelottelu on jokaiselta sitä tekevältä henkilöltä ja taholta hyvin epärehellistä toimintaa. Natoon liittyminen ei estä sotia Suomessa, eikä Naton laajentuminen estä niitä maailmalla. Sotilasliitot ja niiden toimintaan tiukasti kytkeytyvä asevarustelu lisäävät väkivaltaa ja kärsimystä. Yhdysvallat, joka käytännössä johtaa Natoa, on maailman sotilaallisesti aktiivisin valtio. Se on ollut jatkuvassa sotatilassa lähestulkoon koko olemassaolonsa ajan ja päättänyt, mihin sotiin Nato lähtee.

    Mitään turvatakuita Nato ei maallemme anna, vaikka näin yritetään sotilasliiton kannattajien puolelta sanoa. Kirjaukset avunantovelvoitteesta ovat tulkinnanvaraisia ja löysiä.

    Asevarustelu kiihtyy

    Suomen rooli kansainvälisessä aseriisunnassa heikentyy yhä lisää Nato-jäsenyyden myötä. Heikoilla kantimilla rooli oli jo valmiiksi viime vuonna tehdyn hävittäjähankinnan vuoksi. Pitkä raja Naton keskeisen vihollisvaltion Venäjän kanssa muuttaa radikaalisti Naton sotilaallista strategiaa Euroopassa. Tämä tuo mukanaan yhä lisää asehankintoja ja uusien joukkojen sijoitustarpeita. Myös Venäjä muuttaa sotilaallista strategiaansa, joka johtaa sotilaallisen varustelun kiihtymiseen kummallakin puolella rajaa. Kierre on valmis. Sotilaallinen varustelu, etenkin ydinaseilla, lisää sodan uhkaa ja synnyttää riskin ydinaseonnettomuudesta myös omassa maassamme. Todennäköisesti Suomi joutuu panostamaan myös Baltian sotilastoimiin.

    Aseteollisuudella, sodilla ja sotaharjoituksilla on merkittäviä ympäristövaikutuksia. Kaikista maailman kasvihuonepäästöistä asevoimat ja aseteollisuus tuottaa tutkijoiden (Scientists for Global Responsibility) arvioiden mukaan viisi prosenttia. Siihen lukuun päädyttiin vuonna 2021, joten voimme vain kuvitella, mihin se tulee nousemaan tänä vuonna. Ympäristö- ja rauhanliikkeen yhteistyön tarve kasvaa siis edelleen.

    Maatamme asetetaan nyt sotapolitiikan keskipisteeseen. Nato-jäsenyytemme laajentaa Venäjän ja Yhdysvaltojen välistä konfliktia ja lisää maailman jakaantumista yhä selkeämmin kahteen liittokuntaan. Menetämme asemamme liittoutumattomana maana ja joudumme yhä vahvemmin epäluotettavan, imperialistisen suurvallan vaikutuspiiriin.

    Kaiken tämän sijaan Suomen tulee olla aloitteellinen sotien lopettamisessa diplomatian keinoin ja rakentaa kansainväliset suhteet puhtaasti yhteistyöhön perustuen. Vaihtoehtoja sotilasliiton jäsenyydelle on, ja niitä ovat esitelleet useat asiantuntijat kuluneen kevään aikana. Laitetaan nämä vaihtoehdot kuulumaan kaikkialla Suomessa!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!