Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Mervi Grönfors valittiin Vuoden lastenhoitajaksi

    Kotimaa
    Avainsanat: työelämä, Mervi Grönfors, ay-liike, hoiva-ala, lastenhoito
    28.10.2021 - 18:51
    Petra Packalén
    Mervi Grönfors työn touhussa lokakuussa 2021
    Mervi Grönfors työn touhussa lokakuussa 2021.

    Suomen Lastenhoitoalan Liitto SLaL ry:n jakaman Vuoden lastenhoitaja -tunnustuksen sai tänä vuonna tamperelainen Mervi Grönfors. Vuoden lastenhoitaja on alan ammattilainen, joka on tehnyt ansiokasta työtä lasten, perheiden ja lastenhoitoalan puolesta, tuoden ansiokkaasti esiin lastenhoitajan osaamista ja ammattitaitoa.

    Grönforsin mielestä parasta työssä on yksiselitteisesti lasten kanssa yhdessä tekeminen ja kasvaminen.

    – Siinä todella oppii ja kasvaa itsekin tekemänsä työn myötä. Työtiimin hyvä yhteishenki kantaa työssä, sillä välillä siinä kohdataan arkoja ja vaikeitakin asioita. Tärkeää on ammattitaito ja sen ylläpitäminen sekä ammatillisuus. Sekin on tärkeä asia, että saan työstäni palkkaa, kertoo Grönfors Tiedonantajalle tuoreeltaan valinnan jälkeen.

    Haastava ja palkitseva työ

    Ensi askelia työelämään Grönfors otti nuorena muun muassa Finlaysonin kutomossa ja Särkänniemen huvipuiston kioskimyyjänä. Näillä tuloilla ja lainalla rahoitettiin opiskeluja ja vuonna 1984 Grönfors valmistui lastenhoitajaksi.

    – Sain viran Nokialta, siellä tein töitä muutaman kuukauden. Sittemmin sain töitä kotikaupungistani Tampereelta ja ura jatkuu vielä jokusen vuoden. Olen työskennellyt useammassa päiväkodissa, vakanssit ovat olleet Härmälän, Hyhkyn, Raholan ja Kalevanharjun päiväkodeissa. Muissa päiväkodeissa on työtä tullut tehdyksi esim. kesäpäivystysten aikana. Ja tokihan olen saanut tehdä työsuojelun parissa vaihtelevia tehtäviä työsuojelun varavaltuutettuna, kertoo Grönfors vaiheikkaasta työhistoriastaan.

    Parhaillaan Grönfors tekee työtä eritystä tukea tarvitsevien lasten ryhmässä.

    – Siirryin elokuussa tähän ryhmään, sillä ajattelin työn olevan vaihtelevaa, haastavaa ja palkitsevaa. En erehtynyt ja voin vakuuttaa oppineeni joka päivä jotakin uutta näiden lasten parissa. Työtiimini on moniammatillinen kollektiivi, joka jakaa osaamistaan ja tukee toinen toistaan työssä, hehkuttaa Grönfors.

    – Annettakoon tiimille kiitos myös minun perehdyttämisestäni työhön ja työpaikkaani näiden muutaman kuukauden aikana.

    Alaa uudistettava

    Hoitoalan ammattilaisella on myös paljon sanottavaa alan uudistamiseksi.

    – Aloittaisin lainsäädännön rukkaamisella ja muuttaisin varhaiskasvatuksen suhdeluvun määrittelemisen ryhmäkohtaiseksi sekä pienentäisin lapsiryhmiä. Mieluusti antaisin asetuksen, jolla kiellettäisiin kutsumuksesta puhumisen palkkaneuvotteluissa – kutsumus ei ole palkkaa, vaan se kuvaa työntekijän henkilökohtaista suhtautumista työhön. Palkka taas on rahassa määriteltävä korvaus tehdystä työstä. Henkilöstörakennettakin tekisi mieleni peukaloida, eli lisätä resursseja.

    Jos Grönfors saisi päättää, niin varhaiskasvatusta ja hoitotyötä arvostettaisiin muulloinkin, kuin juhlapuheissa.

    – Raha ja tehokkuus eivät ole oikeat mittarit mietittäessä varhaiskasvatuksen vaikuttavuutta, tehdyn työn vaikuttavuus ei selviä kunnan vuositilinpäätöksestä. Sellaista numeronikkaria ei olekaan, joka laskee tänä vuonna tehdyn varhaiskasvatuksen vaikutukset hoidossa olleiden lasten aikuisuuteen ja vanhuuteen euroina.

    – Jos voisin, palkkaisin koodariporukan tekemään varhaiskasvatuksessa käytettävät ohjelmistot sellaisiksi, jotka vastaavat työn tarpeita, keskustelevat keskenään ja kuuntelevat muutakin dataa kuin tilastojen tarvitsemia numeroita.

    Grönforsin toimikausi työsuojelun ensimmäisenä varavaltuutettuna Tampereen kaupungin varhaiskasvatuksessa on päättymässä ja vaalit pidetään ensi kuussa. Hän on ehdolla vaaleissa.

    – Olen jäsenenä Tampereen kaupungin sivistyspalveluiden yhteistoimintaryhmässä. Toimin Tehyn Tampereen kaupungin ammattiosaston puheenjohtajana ja varhaiskasvatuksessa tehyläisenä varaluottamusmiehenä. Tällä saralla riittänee tekemistä tulevana keväänä, päättää Grönfors.

    Ammattiyhdistystoiminnan lisäksi Grönfors toimii myös muulla järjestökentällä. Hän on Suomen kommunistisen puolueen varapuheenjohtaja ja luotsaa puolueen rauhanryhmän toimintaa. Grönfors on myös ehdolla tulevissa aluevaaleissa Pirkanmaalla.

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon