Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Yli 10 000 John Deeren työntekijää varoittaa lakosta Yhdysvalloissa

    Ulkomaat
    Avainsanat: työelämä, lakot, Yhdysvallat, John Deere
    12.10.2021 - 15:52
    Petra Packalén
    UAW Maisa NYC Flickr
    Ammattiliitto United Auto Workers (Yhdistyneet autotyöntekijät) UAW:n paikallisosastot antoivat lakkovaroituksen 10. lokakuuta Yhdysvalloissa. Kuva Flickr/Maisa nyc

    Tuhannet maailman suurimman maatalouskoneyrityksen John Deeren työntekijöistä ovat antaneet lakkovaroituksen Yhdysvalloissa, kertoo Peoples Dispatch. Lakon alaisena olisi useita yhtiön tehtaita. Ammattiliitto United Auto Workers (Yhdistyneet autotyöntekijät) UAW:n paikallisosastot antoivat lakkovaroituksen 10. lokakuuta, kun ylivoimainen enemmistö työntekijöistä äänesti uutta työehtosopimusta vastaan. Uuden sopimuksen on tarkoitus olla voimassa kuusi vuotta.

    Ammattiliiton aktiivit ovat ilmoittaneet lakon alkamispäiväksi 13. lokakuuta, johon mennessä yritys voi vastata tarjouksella, jonka työntekijät hyväksyvät. Jos yhtiö ei tarjoa parempaa sopimusta tuhansille työntekijöille kolmessa osavaltiossa, järjestetään John Deeren tehtailla yksi Yhdysvaltojen lähihistorian suurimmista lakoista.

    Viime sunnuntaina pidettyyn äänestykseen osallistui työntekijöitä 12:lla John Deeren tehtaalla Illinoisissa, Iowassa ja Kansasissa. He edustavat noin 10 100 työntekijää ja yli 90% äänesti tarjottuja sopimuksia vastaan.

    Tämä on ensimmäinen kerta UAW:n vuoden 1986 lakon jälkeen, kun John Deeren työntekijät ovat hylänneet yrityksen sopimuksen. UAW:n järjestämä lakko kesti tuolloin yli viisi kuukautta ja päättyi lopulta työntekijöiden voittoon.

    Eläkkeet ja palkat kiistan alla

    Kiistakysymyksiin kuuluu muun muassa tarjotut eläkkeet. Ehdotuksen mukaan syyskuun 2021 jälkeen palkatut uudet työntekijät eivät ole oikeutettuja eläkkeisiin. Heidät laitetaan sen sijaan niin sanottuun käteissaldosuunnitelmaan ja heidän palkkansa maksetaan eläkerahastoon.

    Järjestelmä tarjoaa myös vain ennen vuotta 1997 palkatuille täyden eläkkeen ja eläkkeelle siirtymisen jälkeisen terveydenhuollon. Vuosina 1997–2021 palkatut eivät olisi oikeutettuja eläkkeelle siirtymisen jälkeiseen sairausvakuutukseen, ja he saisivat vain kolmanneksen eläkkeistä, joita ennen vuotta 1997 työskentelevät nauttisivat.

    Palkankorotuksissa on käytössä kaksitasoinen järjestelmä, jossa korkeamman ammattitaidon omaaville tehtaiden työntekijöille ennen vuotta 1997 tarjottiin 6 prosentin palkankorotusta ja vuoden 1997 jälkeisille työntekijöille 5 prosentin korotusta välittömästi.

    John Deere on maailman suurin maatalouskoneita ja koneita valmistava yritys, joka työllistää lähes 70 000 työntekijää ympäri maailman. Suurin osa sen toiminnasta on keskittynyt Pohjois-Amerikkaan. Yhtiö kertoi 15 miljardin dollarin voitoista viimeisen kuuden vuoden työehtosopimuskauden aikana.

    John Deeren odotetaan myös ansaitsevan 5,7-5,9 miljardin dollarin voiton kuluvana tilikautena, mikä on ennätyksellinen vuosivoitto yhtiön historiassa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    pexels giantasparagus 35501736
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Markku Pitkäranta
    Tilaajille

    Fiktiokuvaus urheilun arjesta

    Kilpailukapitalismin ja voitontavoittelun aikoina erilaiset tuotemerkit vilahtelivat urheilijoiden paidoissa, urheilukenttien seinillä ja pilvenpiirtäjien katoilla.

    pexels lara jameson nettiin
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Olli Savela
    Tilaajille

    Hyvinvointialueiden rahoitus vaatii isoja muutoksia

    pexels karola nettiin
    Kotimaa
    25.2.2026
    Rosa Warski
    Tilaajille

    Toimeentulotuen leikkaukset ovat tie fasismiin

    glenn carstens peters EOQhsfFBhRk unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Pentti Stranius
    Tilaajille

    Uutistulva ja typistetty ”informaatio”

    jon tyson JhVLCDT9jXE unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Kari Ranta
    Tilaajille

    Kaksi outoa ajatusta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!