Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pääkirjoitus: Miksei työajan lyhennys etene?

    Kotimaa
    28.9.2021 - 10:39
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2021
    Pääkirjoitus Tiedonantaja Petra Packalén kommunismi sosialismi työväenluokka työväenlehti

    Saamme lukea jatkuvasti uutisia onnistuneista työajan lyhentämisen kokeiluista. Niin, ulkomailla. Missä mättää, että näitä kokeiluja ei tehdä maassamme edelleenkään, vaikka jopa kolme hallituspuoluetta on kertonut kannattavansa työajan lyhentämistä? Ilmeisesti SDP:n, vasemmistoliiton ja vihreiden kannatus asialle ei riitä kunnolliseen asian pöydälle nostamiseen.

    Kysymys on tietysti myös siitä, kuinka vahvasti työajan lyhennystä puoltavat puolueet pitävät keskustelua asiasta yllä. Demarit puhuvat asiasta harvakseltaan ja yleensä vain yksittäisten puoluetoimijoiden suulla. Vihreiden puheenjohtaja on työajan lyhentämisen kannalla ”tietyin varauksin”. Vasemmistoliitto saisi mielestäni ajaa työajan lyhentämistä vahvemmin, vaikka toki olivat sitä edes yrittäneet hallitusohjelmaan.

    Kaiken kaikkiaan näyttää siltä, että työajan lyhennys ei ole etenemässä lähiaikoina edes kokeilun asteelle, mikäli uudistus jätetään vain hallituksen huoleksi.

    Tämän todettuani jatkan tietysti sillä tosiasialla, että suuria uudistuksia on harvoin tehty ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!