Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vieraileva kolumnisti: Miten kohdata elämän arki

    Kotimaa
    27.4.2021 - 11:54
    Teija Väisänen
    Digilehti: Tiedonantaja huhtikuu 2021
    Teija Väisänen

    Ihmisissä on valtava potentiaali ja ihmiset ovat kuntatalouksien käyttövoimaa. Annettakoon heille siihen mahdollisuudet. Kaikki riippuu siitä, annammeko heille siihen mahdollisuuden.

    Sivistyneen yhteiskunnan tuntee siitä, kuinka se kohtelee lapsia, seniorikansalaisia ja juuri kaikkia niitä, jotka eniten tarvitsevat arkipäivän turvaa.

    Kunnat luovuttivat sosiaalitoimen palvelut Kelaan. Maaseutukuntien kelapalvelut ovat kaukana maakuntien keskuksissa. Niinpä kelan tehtyä virheellisiä päätöksiä saadaan käsitellä kuntatasolla yhä katoavien sosiaalivirkailijoiden toimesta. Työ on uuvuttavaa, hädässä olevien ihmisten auttamista. Elämän arki kohdataan ankarammin juuri siellä, mihin sitä viime tilassa ei pitäisi sallia muodostuvan.

    Ei ole yksilön aina määriteltävissä, mihin häntä elämäntilanteet kuljettavat. Juuri tätä varten olemme aikoinaan rakentaneet elämälle tärkeitä turvaverkkoja. Miten paljon elämää ja hyvinvointia voidaan luoda ja pitää luoda kunnissa? Lähellä ihmisiä. Kunnat tulee palauttaa sille kuuluvien tehtävien äärelle. ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Hallituksen kehysriihen päätös (22.4.2026) leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustuksia 50 miljoonalla eurolla on aiheuttanut laajaa huolta järjestökentässä.

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!